Anasayfa Eğitim En İyi 10 Mezuniyet Konuşması

En İyi 10 Mezuniyet Konuşması

9 min read
0
0

Mezuniyet dönemleri her öğrencinin hayatında iz bırakır. Zorlu bir koşunun sonundaki bitiş çizgisidir. Hem kurtuluş zaferi bir mutluluk hem de hüzünlü bir finaldir. Bu sebeple oldukça duygusaldır. Gençler yeni bir hayata başlangıç yapmanın ilginç anını yaşarlar. Edindikleri bilgiler hayatları boyunca rehberleri olacaktır. Aynı zamanda kazandıkları dostluklar ve manevi hayat tecrübeleri açısından eşsiz anılar olarak kalır. Ünlülerin, En İyi 10 Mezuniyet Konuşması ile sizlerde ilham alabilirsiniz.

Tüm gençlere hayatları boyunca ilham verecek olan En İyi 10 Mezuniyet Konuşması sizler için derledik.

1 – Steve Jobs

Apple kurucularından olan Steve Jobs oldukça iddialı bir kişisel gelişimciyi bile şaşırtıcak mesajlar vermiştir. Stanford Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde Steve Jobs meraklı olmayı ve sezgilere güvenmeyi öğütlemiştir. Sevdiği işleri yapmanın insanı yormadığını söylemiştir. Sevdiği işi yapamayan insanlara yaptıkları işi sevmelerini öğütlemiştir. Ayrıca gençlere küçük düşme, başarısız olma, gurur gibi zayıf duygularını yenmeleri için ölümü düşünmeyi tavsiye etmiştir. Ölürken çıplak gideceğimizi, yani aslında hiçbir şeye sahip olmadığımızı, dolayısıyla kaybetme korkusunun saçma olduğunu söylemiştir.

En İyi 10 Mezuniyet Konuşması stevejobs

2 – Mark Zuckerberg

Tıpkı Jobs gibi Mark Zuckerberg de bir teknoloji girişimcisidir. Zamanında terk ettiği okul olan Harvard Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada gayeler üzerinde durmuştur. Y kuşağının içgüdüyle hareket ederek kendi gayelerini, hayatlarının amacını bulmaları konusunda teşvik etmiştir. Gerçek gayenin bir şey için çalışmak, bir parça olduğunu hissetmek olduğunu söylemiştir. Ayrıca gerçek mutluluğun da gayeyle birlikte geldiğini ve kuşağımıza bir an önce harekete geçmeyi ve yalnız olmadıklarını bilmelerini söylemiştir.

En İyi 10 Mezuniyet Konuşması Mark Zuckerberg

3 – Michelle Obama

First Lady Obama, konuşmasında ailesinden pek çok örnek vermiştir. Amerika’daki çeşitliliğin zenginliğinden ve bu zenginliğin insanları daha cesur ve özgür kıldığından söz etmiştir. Kökeni ne olursa olsun insanların bir amaca hizmet ettiğini söylemiştir. Başkalarının hayatları hakkında atıp tutan ve başkalarını küçümseyip kendini yücelten insanların var olduğunu ve hep var olacağını söylüyor. Bu noktada metanetli olmamız gerektiğinden söz ediyor.

4 – Denzel Washington

Hollywood sinemasının ünlü oyuncu Denzel Washington Pennsylvania Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada gençlere bir çok motive verici öğütte bulunuyor. Risk almanın öneminden dem vuruyor. Bildiklerimizin zaten orada olduğunu, bilmediklerimizin neler olduğuna dikkat etmemiz gerektiğini söylüyor.

5 – JK Rowling

Ünlü Harry Potter kitabının yazarı Rowling, Hardvard Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada başarısızlıkların başarıyı getirdiğini söylemiştir. Başarısız olmayan insanın yaşamamış insan olduğunu ifade etmektedir. Çünkü ona göre denemeyen sadece temkinle hareket eden insan zaten başarısız olamaz. Hep daha iyisini hayal ederek ve deneyerek ilerlemeyi öğütlüyor.

6 – Pharrell Williams

Ünlü şarkıcı Pharrel Williams New York Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada en çok alçak gönüllülük üzerinde durmuştur. Ayrıca bireysel ve toplu ortamlarda ilham vermenin gücünden söz ediyor. Başarılardan söz etmenin paylaşmanın şart olduğunu ifade ediyor.

7 – Ellen Degeneres

Tulane Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada ünlü bir oyuncu ve komedyen olan Ellen Degeneres açık fikirli olmanın öneminden söz ediyor. Kendini tanımanın ve özgürlüğüne düşkün olmanın onu kariyerinde bu noktaya getirdiğinden söz ediyor. Gençlere kendilerine karşı dürüst olmalarını ve tutkularını kaybetmemeyi öğütlüyor. Ona göre akıl almaktan da vermekten de kaçınmak gerekiyor.

En İyi 10 Mezuniyet Konuşması Ellen Degeneres

8 – Arnold Schwarzeneger

Avusturya asıllı bir aktör ve politikacı olan Schwarzeneger Emory Üniversitesi’ nde yaptığı konuşmada gençlere ne olursa olsun pes etmemeyi öğütlüyor. Hayatta her an karamsar kişilerle karşılaşacağımızı ama onlara asla kulak asmamamız gerektiğini söylüyor. Klişelerden uzak durmanın ve başarısızlıktan korkmamanın öneminden dem vuruyor. Tutkulu bir şekilde hedefleri hayal etmenin gençlere güç vereceğini söylüyor.

En İyi 10 Mezuniyet Konuşması Arnold Schwarzeneger

9 – Bono

Ünlü Rock grubu U2’nun solisti Bono gençlere ellerindeki bilgilerle ne yapmaları gerektiğine karar vermeleri gerektiğini söylüyor. Hayatla başa çıkmak gerektiğini, ne kadar zor gibi görünse de aslında sert dış dünyanın azmimiz karşısında duramayacağını söylüyor.

En İyi 10 Mezuniyet Konuşması Bono

10 – Oprah Winfrey

The Oprah Winfrey Show’ un sunucusu olan sanatçı Winfrey, dünyayı bir okul olarak görüyor. Hayatlarımız ise bu okulun sınıflarını temsil ediyor.  Dünyada yani bu okulda başarılı olmanın yolunu ise kalbi açmak, yani dersleri işlemek olarak tanımlıyor.

Daha Fazla
Load More In Eğitim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Polonya’da Eğitim ve Yaşam

Polonya’nın, Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte ferah yaşam şartlarına kavuşmas…