Anasayfa Dil Eğitimi Dil Okulu mu? Work and Travel mı?

Dil Okulu mu? Work and Travel mı?

7 min read
0
0
Dil Okulu mu? Work and Travel mı?

İngilizce eğitimi her öğrenci için desteklenmesi gereken bir konudur ve farklı seçenekler ile bu yöndeki becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Bunlardan iki tanesi ise en çok dikkat çekenler. Biri dil okulu, diğeri ise Work and Travel olarak anılan programdır. Bu noktada karar verme aşamasında olanlar için ciddi bir ayrım söz konusu. Peki, hangisini seçmeli?

Dil okulu, tamamen dil eğitimini hedefler. Profesyonel eğitmenler ile birlikte, tüm gerekli ekipmanlar ile Amerika’da ya da İngilizce konuşulan bir ülkede İngilizce eğitimi alabilirsiniz. Derslerden arta kalan zamanlarınız ise okuldaki yabancı arkadaşlarınız ile çeşitli etkinliklere katılmak ile geçecektir. Şehri gezmek, keşfetmek için çokça zaman bulabilirsiniz ve kendinizi tamamen bu kültürün içerisinde hissedebilirsiniz. Dolayısıyla dil okulu seçimi yaptığınızda, bu eğitimi alacağınız ülkede yapacağınız tek şey dil öğrenmektir. Üstelik nitelikli bir eğitim ve öğrenme sürecinden bahsediyoruz.

Work and Travel ise yine öğrencilerin hayallerini süsleyen programlardan biri. Bu programa dâhil olmak için tam zamanlı bir bölümde üniversite öğrencisi olma şartı aranır. Turizm ve Otelcilik gibi bazı iki yıllık bölümlerin öğrencileri de istisna olarak bu programa dahil olabilmektedir.

Bu program ile öğrenciye 12 haftalık yoğun bir çalışma programı hazırlanır. Çalışacağınız alan Fast Food dükkânları, hosteller, oyun parkları ya da restoranlar gibi çeşitli yerler olacaktır ve burada kalifiye eleman olarak görev alacaksınız. Bu sayede birebir çalışma yaşamının içerisinde olacaksınız. Bu program ile sürekli İngilizce konuşmak durumunda kalacak olmanız ise büyük bir avantaj olacaktır elbette. Ancak bu sürecin son derece yorucu olacağını da unutmayın. Ek olarak çalışma saatleri ve işlerin telaşı sizi oldukça zorlayabilir. Tecrübe kazanıp, İngilizce konuşma pratiği yapmanıza karşın, belki de hiç olmadığınız kadar yoğun çalışacaksınız. 12 haftalık çalışma sürecinin bitiminde ise size gezme ve eğlenme zamanı veriliyor. Genellikle bu sürede de araba kiralayıp çevre merkezleri dolaşma düşüncesi ağır basıyor. Sonuç olarak İngilizce pratiği yapıp, iş tecrübesi edinip, yeni insanlar ile tanışacaksınız.

Dil Okulu ya da Work and Travel! Nasıl karar vermeli?

Sonuç olarak her iki seçeneği de yan yana koyduğumuzda, kendimize sormamız gereken soru şu; dil öğrenmek için mi gidiyorum, gezip yeni yerler keşfetmek için mi? Çünkü dil eğitimi, sadece bu alanda kendinizi geliştirmeniz için hazırlanan programları içerir. Oysa Work and Travel, çalışma ve seyahat etmeyi bir arada sunar. Dil eğitimi ile gramer, yazma, dinleme gibi İngilizceyi daha kurallarına uygun olarak öğrenirken, Work and Travel ile ise daha yoğun olarak günlük konuşma kalıplarını kullanacaksınız. Bunun yanısıra dil okuluna gittiğinizde çalışma imkanı olmadığı için okul ücreti ve yaşam ücretlerinin hepsini karşılamanız gerekecek. Work and Travel programında ise para kazanabileceğiniz için yaşam ve gezme masraflarınızı çalışarak karşılayabilirsiniz. Daha çok dil pratiği yapmak mı yoksa yeni dil bilgisi öğrenmek mi ya da bütçe tercihlerinize göre öncelikle hedefinizi belirleyip, ona göre seçim yapmalısınız. Şunu da belirtmekte fayda var; Work and Travel programına sadece okullarınızın kapalı olduğu yaz aylarında katılabilirsiniz. Okullarınız açıldıgında tekrar geri dönerek eğitimine başlamanız gerekmektedir.

Daha Fazla
Load More In Dil Eğitimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

TOEFL ve IELTS Sınavları

İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için adaylara uygulanan TOEFL ve IELTS sınavları; yurtd…