Anasayfa Yurtdışı Eğitim Yurtdışında Eğitim Almak İçin 9 Neden

Yurtdışında Eğitim Almak İçin 9 Neden

8 min read
0
0

Yurtdışında okumanın bildiğiniz üzere pek çok faydası var. Öğrenciler alıştıkları düzenden, ailelerinden ayrılıp hiç bilmedikleri dillerin konuşulduğu ve tanımadığı insanların arasına gidiyorlar. Üstelik bunun için aileler ciddi bütçeler harcıyor. Yurtdışında eğitim almak için birçok neden var: Gezmek, farklı kültürler tanımak, iş olanaklarını arttırmak, dil öğrenmek gibi pek çok avantajı sizin için 9 maddede derledik.

1- Dünyayı görmek

Uluslararası alanda daha çok seyahat edersiniz. Bulunduğunuz ülkedeki farklı şehirleri görebilirsiniz. Eğitim gördüğünüz ülkeye bağlı olarak pek çok farklı ülkeyi gezme imkanınız da var. Yurtdışı eğitimi size kolay ve ucuz yoldan seyahat imkanı da sağlar. Bu sayede hiç bilmediğiniz coğrafyalardan tahmin edemeyeceğiniz kadar güzel anılarla dönersiniz.

Yurtdışında Eğitim - Dünyayı Görmek2- Eğitim Kalitesi

Dünya çapında geçerli bir diplomaya sahip olmayı kim istemez ki?  Bu uluslararası diploma size aynı zamanda tam donanımlı bir eğitim sağlar. Özellikle Amerika başta olmak üzere Avrupa’da laboratuvarlar ve araştırma merkezlerine ciddi bütçeler ayrılıyor. Kütüphaneler, işverenlerle iletişimi güçlü işyerleri, öğrencileriyle bağı güçlü öğretmenler sayesinde eğitim hayatınıza mükemmel bir tuğla eklersiniz.

3- Yabancı dili anadil seviyesinde kullanmak

Yurtdışında Eğitim almak denince akla ilk gelen yetkinliklerden biri dildir. Kimileri için en büyük avantaj bu noktadadır. Küresel bir dil olarak sayılan İngilizce dahil pek çok dili bu sayede öğrenirsiniz. Farklı diller bilmek size ilerde daha güçlü bir CV sunduğu gibi, başka bir dil öğrenmek istediğinizde beyniniz buna da hazırlanır.

Yurtdışında Eğitim - Yeni Dil Öğrenmek4- Yeni Kültürler Keşfetmek

Gideceğiniz ülkede okuyacağınız kitaplar, yiyeceğiniz yemekler, göreceğiniz tüm tarihi mekânlar sizin genel kültür düzeyinizi artıracaktır. Daha sosyal bir insan olursanız, kültüre adaptasyonunuz da artar. O ülkenin gelenekleriyle olduğu kadar sizin gibi farklı ülkelerden gelen insanların getirdiği gelenekler hakkında da fikir sahibi olursunuz. Festivallere, konserlere, bayramlara eşlik etmenin tadını çıkarın, edindiğiniz birikim hayat boyu yanınızda olacak.

5- Kariyer Fırsatları

Pek çok öğrenci için oldukça sancılı geçen mezuniyetten sonra iş bulma durumları sizin için oldukça rahat olur. Çünkü işverenler bu duruma(yurtdışında alınan eğitime) çok dikkat ederler. İkinci bir dilde uzman olan kişi farklı ülkelerle yapılacak anlaşmalar için önemlidir. Okuduğunuz ülkede de iş bulma şansınız olmakla beraber seçenekleriniz artar. Ön planda bir öğrenci olursanız öğrenciyken bile teklif alabilirsiniz. Kariyer fırsatları katlanarak artar.

6- Uluslararası Bir Ortamda Yeni Arkadaşlıklar

Yurtdışında okumanın en güzel yanlarından biri de yeni arkadaşlıklar edinmektir. Bu arkadaşlıklar sizin hayatınız boyunca dayanağınız olur. Tekrar yurtdışına gittiğinizde görüşeceğiniz insanlar olurlar. Belki onlar da sizi ziyaret ederler. Güzel bağlantılar sayesinde iş olanaklarınız bile artar. Ayrıca sadece o ülkeden değil farklı ülkelerden de uluslararası arkadaşlıklar edinirsiniz.

Yurtdışında Eğitim - Hobi edinmek7- Yeni ilgi alanları keşfetmek

İnsanın kendisiyle, kişiliğiyle baş başa kaldığı anlar çok kıymetlidir. Olanakları çok olan bir yerde yalnızsanız da sosyal açıdan size uygun şeylere yönelirsiniz. Bu size, belki de ülkenizde olmayan alanlarda ilerleme fırsatı verir. Yeni bir hobi edinirsiniz.

8-  Kişisel gelişim

Yaşadığınız ülke size bir konfor alanı sağlar. Bu yüzden rahatlıktan dolayı kendimizi yeni şeyler yapmaya itmeyiz. Fakat yeni bir yere gittiğimizde olacak olan ise mecburen zor koşullara dayanmak, iletişim becerisini kuvvetlendirmek olur. Bu sizin kişisel gelişim yolculuğunuzda daha cesur, daha özgüvenli ve daha düzgün bir karakter çizmenizde yardımcıdır. Yurtdışında Eğitim almak kadar okulun dışında geçirdiğiniz zaman da çok önemlidir.

9- Hayat tecrübesi kazanmak

Yurtdışında okumuş bir insansanız, ilgi alanınızda olsun ya da olmasın, şimdiye kadar adını bile duymadığınız pek çok alanda artık bilgi sahibisinizdir. Hatta bunun için bir çaba bile sarf etmemişsinizdir. Kendi bütçenizi yönetmek, tek başınıza bir yerlere gidip gelmek size ciddi bir hayat tecrübesi katar. Daha olgun ve daha özgür bir birey olmanızı sağlar.

 

İlginizi Çekebilir –> Yurtdışı Eğitim Masrafları

Daha Fazla
Load More In Yurtdışı Eğitim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …