Anasayfa Lisans Eğitimi Yurtdışında Üniversite Fiyatları

Yurtdışında Üniversite Fiyatları

8 min read
0
0

Yurtdışında eğitim alma konusundaki en büyük yanılgılardan biri zengin olmak gerektiğidir. Fakat aslında araştırdığınızda şartlarınızı çok da zorlamadan yurtdışında eğitim almanız mümkündür. Bu noktada Türkiye’de eğitim almakla diğer ülkelerde eğitim almanın maliyetini karşılaştırıp farkın çok da uçuk olmadığını görebilirsiniz. Yurtdışında Üniversite Fiyatları dışında her ülkedeki yaşam şartları farklı olduğundan şartları ve maliyetlerini gitmeden önce bilmeniz ve planlamanız da önemli bir faktör olacaktır.

Genel olarak baktığımız zaman Vakıf üniversiteleri ile devlet üniversiteleri arasında da elbette fiyat farkları var. Gerek sistem, gerek sınavların zorluğu sizi yanıltabilir. Fakat alacağınız diplomanın yetkinliğinin yanında bu çok küçük bir detay olarak kalmaktadır.

Bu noktada ülke bazında üniversite eğitim masraflarının değerlendirdiğimiz bu yazıyı sizler için hazırladık.

Yurtdışında Üniversite FiyatlarıTürkiye’de Eğitim Almanın Maliyeti

Türkiye’de üniversite okumak için de diğer ülkelerde olduğu gibi eğitimin bir bedeli vardır. Devlet ya da vakıf üniversiteleri fark etmeksizin belli bir maliyeti gözden çıkarmanız gerekir.

Aylık konaklama için özel ve devlet üniversiteleri fark etmeksizin ayda 500 TL ile 1000 TL arasında değişen fiyatlar , aylık beslenme için minimum 500 TL, aylık ulaşım için devlet üniversitelerine minimum 150 TL, vakıf üniversitelerine minimum 200 TL , özel birtakım giderler için devlet üniversitelerinde 1450 TL, özel üniversitelerde 1800 TL olacak şekilde ortalama bir maliyet belirlenmiştir. Yıllık olarak bakıldığında ise devlet üniversitelerinde genelde 13.000 TL ödenirken, vakıf üniversitelerine 36.000 Tl ile 55.000 TL aralığında bir ücret ödenir.

Yurtdışında Üniversite Fiyatları Nedir?

 Avrupa Birliği Ülkelerinde Üniversite Eğitimi Almanın Maliyeti

Macaristan, Polonya, Avusturya, Almanya gibi ülkelerde eğitim almak imkansız değildir. Hatta Türkiye’ de bir vakıf üniversitesinde eğitim almaktan kimi zaman daha uygundur. Örneğin Macaristan’ da yıllık genel maliyet 22.000 TL ile 40.000 TL aralığında değişmektedir. Aynı şekilde en uygun ülkeler arasında olan Polonya yıllık 23.000 TL ile 50.000 TL aralığında bir ücret istemektedir. Avusturya’ da bir yıllık eğitim maliyeti yaklaşık olarak 24.000 TL’ dir. Almanya’ da ise 19.000 TL’ dir. Yani Türkiye’ de bir devlet üniversitesinde okumak yerine her ay fazladan 500 TL ödeyerek Almanya’ da bir devlet üniversitesinde de okumak bir seçenek olabilmektedir.

Yurtdışında Üniversite Fiyatları-2

Amerika, İngiltere ve Avustralya’ da Üniversite Eğitimi Almak                           

Amerika’da üniversite okumak için mevcut şartlarda şartlarında aylık konaklama için 600 $, aylık beslenme için 300 $, aylık ulaşım için 100 $, sigorta için 60 $, diğer bazı giderler için 1260 $ ödersiniz. Yıllık giderler toplamı ile eğitim ücreti beraber toplam 65.000 TL civari bir ücret ödenir.

İngiltere’ de üniversite okumak için aylık konaklama 350 GBP, beslenme 250 GBP, ulaşım, 60 GBP’ dir. Diğer gelirler ile toplandığında aylık genel giderler toplamı 760 GBP’ dir. Yıllık genel eğitim ücreti ve giderler ile birlikte toplam yaklaşık 58.000 TL ödersiniz.

Avustralya’ da üniversite eğitimi almak için aylık konaklamaya 600 AU$, aylık beslenmeye 300 $, ulaşım için aylık 100 AU$ ve diğer toplam gelirler için aylık 1160 AU$ ödersiniz. Böylece Avustralya’ da üniversite eğitimi almak yıllık 53.000 TL’ ye mal olur.

Gördüğünüz üzere Türkiye’ de bir vakıf üniversitesi çatısında eğitim almakla Amerika’ da ya da İngiltere, Avustralya’ da eğitim almak neredeyse aynıdır.

Üniversiteye giriş zorluğu, eğitim sürecinde genel düzeyde elde edilen başarı ve eğitim süresi baz alındığında yurtdışında eğitim almanın olumlu ya da olumsuz pek çok yönü bulunur. Aslında sizin en çok neye önem verdiğinize göre de bu kriterlerin önem sırası değişir. Ama diploma prestiji işin içine katıldığında sonuç olarak yurtdışında üniversite okumak aslında imkansız değildir.

Yurtdışında Üniversite Fiyatları ülkeden ülkeye, bölümden bölüme değişkenlik gösterir. Eğer hedefinizi erkenden belirlerseniz farklı ülkelerden seçenekler bulmanız mümkün olacaktır. Ayrıca bazı kurumlar başarı düzeyinize göre burslar da verir. Bunu yanı sıra sporcuysanız ya da başka özel yeteneklere sahipseniz destek almak adına bunları da belirtmelisiniz.

Daha Fazla
Load More In Lisans Eğitimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …