Anasayfa Dil Eğitimi Yurtdışında Eğitim Almak İsteyen Öğrencinin Yıllık Giderleri Nasıldır?

Yurtdışında Eğitim Almak İsteyen Öğrencinin Yıllık Giderleri Nasıldır?

7 min read
0
0
Yurtdışı eğitim masrafları

Hem ülkemizde hem de yurtdışında orta öğretim ve üniversite eğitimlerinin, bazı finansal giderleri bunmaktadır. Ülkemizde üniversite sınav harcı ile başlayan giderler, birçok kaleme yayılarak, öğrenciler ve ailelerine yıllık bir maliyet olarak yansır. Yurtdışı eğitim masrafları burslu okullar haricinde, ülkemizdekinden çokta farklı değildir. Hatta bazı okullarda öğrenci olmanın masrafları oldukça fazla olabilir. Benzer şekilde bazı okul ve ülkelerdeki olanaklar, ülkemizle kıyaslandığında oldukça ekonomik olanları da bulunmaktadır. Sonuçta elde edilecek bilgi ve diplomalar, hayat boyunca beklentileri karşılayacak türdendir.

Yurtdışı eğitim masrafları nelerden oluşur?

Eğitim

Yurtdışı eğitimi adına ilk karşılaşılan ödeme maddesi okul masrafıdır. Farklı ülkelerde ve farklı okullarda değişkenlik gösterse de bazı harçların ödenmesi söz konusudur. Birkaç örnek verilmesi gerekirse, ABD’de lisans eğitimi, genellikle 4 yıldır ve 24 Bin Dolardan 35 Bin Dolara kadar değişik okul ücretleriyle karşılaşılmaktadır. İngiltere’de 3 yıllık üniversite hayatında, harç ücretleri ortalama 6250 İngiliz sterlininden başlar, mühendislik fakültelerinde 9500 sterline kadar uzanır. Kanada içinde hemen hemen aynı eğitim masraflarından söz edebiliriz. Avustralya için örneğin bir işletme lisans eğitimi, 24 Bin AUD’den 55 Bin AUD seviyelerindedir.

Konaklama

Yurtdışı eğitim masrafları içerisinde Avustralya’da yurt ve misafir aile seçenekleri gibi özel imkanlar bulunur. Ancak yıllık olarak, 11 Bin AUD’lık masraftan kaçınılamaz. İngiltere içersinde sosyal hayatın farklı şartlar içermesi gereği örneğin Londra’da 1300-1500 GBP olan aylık konaklama ücretleri diğer şehirlerde 1100 GBP civarındadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama aylık 1300 dolar seviyesinde yaşam masrafı söz konusudur.

Günlük harcama

Günlük harcama kalemleri içersinde en fazla pay, okul ile kalınan yer arasındaki ulaşım ücretleridir. Her ülkede farklı değerler ve öğrenci indirimi şartlarıyla gider olarak, Yurtdışı eğitim masraflarıiçerisine dâhil edilebilir. Ülkemizdeki durum ile karşılaştırıldığında ise ücretsiz ulaşım olanağı olan ülkelerin çokluğu, bu konuda Türkiye’yi pahalı bir ulaşıma sahip gibi göstermektedir.

Uçak Bileti

Ülkemiz havacılık sektöründeki gelişmeler dünya ortalamasının üstünde seyretmektedir. Özellikle yurtdışı uçuşlarda erken rezervasyonlar ile büyük indirimler elde edilmektedir. Yurtdışı eğitim masrafları dâhilinde uçak ücretlerinin bir masraf olarak değerlendirilmesi gerekir. Örnek olarak en kısa dört yıl sürecek bir lisans ve yüksek lisans eğitiminde, gidiş dönüş olarak sekiz uçak bileti masrafı söz konusudur. Farklı zamanlarda yurt ziyaretlerin de alınması söz konusu uçak biletleri, bu masrafın artmasına sebep olur. THY, Kanada için yaklaşık olarak tek yönde Bin EURO civarında bir ücret talep etmektedir.

Vize

Yurtdışı eğitim masrafları içerisinde değerlendirilmesi gereken bir diğer harcama ise vize ücretleridir. Bazı anlaşmalar(Ankara Anlaşması 1963), Schengen kolaylıkları ve iki ülke arasındaki özel anlaşmalar gereği, vize ücretlerinde çok büyük farklılıklar bulunur. Alınacak öğrenci vizelerindeki bazı detaylar; çalışma izinleri, aile ziyaretleri, uzatma talepleri ve eğitimin sonunda ülkede göçmen pozisyonunda kalma istekleri gereği de, vize ücretlerinde farklılıklara sebep olur. Tüm bunlar Yurtdışı eğitim masrafları içerisinde değerlendirilirken, uçak bileti, okul ve okul harcı, konaklama ile vize dahil paket imkanları barındıran, yetkili ve konusunda uzman firmaların olduğudur. Kişisel başvurulara yardımcı olup, öğrenciler için kişisel masraflar hariç kampanyalı paketler sunan firmalar ile iletişim, özellikle taksitli ödeme planları gereği oldukça ekonomik sayılabilir.

Daha Fazla
Load More In Dil Eğitimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

TOEFL ve IELTS Sınavları

İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için adaylara uygulanan TOEFL ve IELTS sınavları; yurtd…