Anasayfa Amerika Amerika’da En Pahalı ve En Ucuz Eyaletler

Amerika’da En Pahalı ve En Ucuz Eyaletler

7 min read
0
0

Yurtdışı eğitim planları içerisinde Amerika Birleşik Devletleri, parlak kariyer ve prestijli eğitim olanaklarıyla her öğrencinin hayali konumunda olan bir ülke. Seçilen eğitim programlarına yapılan başvurular sırasında, okulun bulunduğu eyalet ve şehrin değerlendirilmesi de gerekir. Öyle ki, bazı eyaletlerdeki yaşam standartları, diğer Amerikan şehir ve eyaletlerine göre oldukça maliyetli olabilir.

Amerika’da En Pahalı ve En Ucuz Eyaletler sınıflaması yapılırken, eyalet sistemi gereği hazırlanan kanuni yapı, insan hakları, eğitim sistemi ve mali seçenekler çok farklı olabilmektedir. Amerika’da en pahalı eyaletler arasında birleşik devletler başkenti olarak Washington DC ilk sırada yer alır. Federal yönetimin kurumları, ana iş kaynağıdır. Önemli eğitim kurumlarını da barındıran başkentte hayat pahalılığı, Amerika kıtasındaki turistik yerler ile bile kıyaslansa oldukça yüksek seyreden bir yerdir.

Bir diğer pahalı eyalet olarak  New York’tan bahsedilebilir. Eyaletin merkezi konumundaki şehirlerde hayat pahalılığı, özellikle konaklama konusunda tavan yapmıştır. Yine eyalet bünyesindeki bazı şehirler ise eyalet ortalamasının altında sürdürülen bir yaşam tarzını belirlemiş ve oldukça ucuz sayılır. Amerika’da En Pahalı Eyaletler arasında New York, barındırdığı okullar ile de çok ünlüdür.

Amerika’da En Pahalı ve En Ucuz Eyaletler Listesinde En iyi Okullar da yer alıyor!

Bu eyaletler, lüks yaşamın ve iş dünyasının önemli merkezleri kabul edilse de, Amerika ile ünlenmiş okullar, Massachusetts Teknoloji Üniversitesi, Harvard Üniversitesi Amerika’da En Ucuz Eyaletler arasındaki Massachusetts Boston’da Stanford Üniversitesi zengin Kaliforniya eyaletinin yarı ucuz şehri San Francisco‘da ve California Teknoloji Enstitüsü (Caltech) Los Angeles’ta yer almaktadır. Princeton Üniversitesi New Jersey eyaletinde orta sınıf yaşam imkânı ile Yale Üniversitesi ise Connecticut eyaletinde dünyaca ünlü okullardandır.

Farklı eğitim ihtiyaçları doğrultusunda özel branş eğitimleri ve yabancı öğrenci alan orta öğretim okulları, ucuz ve pahalı birçok eyalette hizmet vermektedir. Pahalı eğitim giderleriyle öne çıkan özel okullarda, en uygun maddi olanaklarla eğitim almanın yolu ise okulların yabancı öğrencilere sundukları sınavlar ile eğitim bursları vermesidir. Bazı öğrenci adayları ise yurtiçindeki eğitim başarılarını sponsorluk sistemiyle değerlendirebilmektedir. Amerika’da En Ucuz Eyaletler olarak bilinen alanlardaki özel ünleriyle eğitim veren bazı okullar, sundukları programlar gereği yüksek giderli olabilmektedir. Aynı durum Amerika’da En Pahalı Eyaletler arasında olan bölgelerdeki oldukça ucuz ve yüksek olanaklı burs imkânı olan okulları da öğrencilerin karşısına çıkartmaktadır.

Yurtdışında eğitim almak adına yapılan araştırmalarda, eyaletlerin gelir ve iş imkânlarıyla ilgili detaylar, seçilecek programları etkilemektedir. Özellikle öğrenci vizesi ile çalışma izni alabilenler, konaklama ve yaşam şartlarının getirdiği yükün hafifletilmesi konusunda şanslı olabilmektedirler. Özellikle iş dünyasının bir araya toplanmış olduğu şehirlerde, eğitim alma planları çok dikkatli incelenmelidir.

Teksas eyaletinin ucuzluğu ile barındırdığı ünlü okullar, yurtdışından eğitim için çok fazla tercih edilir. Ucuz yaşam koşulları ve eyaletteki kanuni yapı gereği, bazı kültür sıkıntıları haricinde, verilen eğitimin üst düzeyde olduğu nettir. Doğru yönlendirmeler ile okul bağlantılı iş imkânları ise New York eyaletindekilere göre oldukça fazladır. Amerika’da En Pahalı ve En Ucuz Eyaletler içerisindeki seçim, kariyer planlarını etkileyecek ölçüde farklar içerir. Bu seçim için daha önce Amerika’da eğitim almış ve sonucunda planlanan kariyere ulaşmış deneyimlerden yardım almak, oldukça yararlı olacaktır. Referans yönlendirmeler sadece eğitim için değil, Amerika’da başarılı bir eğitimin ardından yakalanması muhtemel iş konularında da yol gösterici olabilir.

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

TOEFL ve IELTS Sınavları

İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için adaylara uygulanan TOEFL ve IELTS sınavları; yurtd…