Anasayfa Avustralya Avustralya Öğrenci Vizesi

Avustralya Öğrenci Vizesi

6 min read
0
0

Avustralya, egzotik kıta yapısıyla ünlü olmasının yanı sıra, etkili İngilizce eğitimi ve okul eğitimleri verirken, yabancı öğrencilerine bazı önemli hakları da sağlamaktadır. Bu haklar içerisinde en dikkat çekeni de haftada 20 saat kadar olan çalışma iznidir. Avustralya öğrenci vizesi dahilinde olan bu izinden, kısa süreli öğrenim için alınan turist vizeli öğrenciler faydalanamazlar.

2016 ikinci yarısı itibariyle Avustralya öğrenci vizesiStudent Visa 500 adı altında tek bir kategori olarak düzenlenmiştir. Bu vize şartı içerisinde en dikkat çekici konu ise dil eğitimi için yapılacak başvurularda, eğitim giderleri, yol masrafları ve konaklama için gereken tüm miktarın, en az 3 aydır belirtilen banka hesabında olması şartı, kalkmıştır. Hükümet dış eğitim politikasındaki değişikliklere, öğrencilerin kendi ülkelerinde başvuru yaptıkları bölümün, level durumlarını ibraz etmelerini ve ilk olarak okulların talep ettikleri ücretlerin ödenerek, (Confirmation of Enrolment) COE; Kayıt Onayı belgesi ile vize başvuru şartı getirmiştir.

Vize Hazırlığı İçin Ne Yapmalı?

Avustralya öğrenci vizesi için birçok resmi belgenin başvuru anında hazır olması, en önemli şarttır. Özellikle yapılmış olan değişiklikler gereği, istenilen kayıt onayı belgesi ve dil eğitimi dışında yapılacak öğrenimin için gerekli transkript ve diploma, son derece önemli evraklardır. CV, fotoğraf, pasaport, bir işe sahipseniz referans mektubu gibi yurtdışı vize talebinde istenecek belgeler için, Avustralya’nın ülkemizdeki temsilciliklerinden detaylı bilgiler alabilirsiniz. Ayrıca yurtdışı eğitimi için sponsor imkanından da yararlanılması söz konusudur. Sponsor olacaklar için de, bazı evrakların hazırlanması ayrıca gereklidir. Sponsordan, iş sahibiyse vergi belgeleri, banka hesabı, imza sirküleri gibi evrakları istenebilir. Çalışan ise maaş ve sigorta evrakları, düzenli banka hesabı gibi evraklar, Avustralya öğrenci vizesi için istenmektedir. Elçilikten edinilen bilgiler, dikkatli şekilde takip edilip tüm belgeler eksiksiz temin edilmelidir. Ayrıca hazırlanan evrakların orijinal ya da noter onaylı kopyalar olması gerekir.

Avustralya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Avustralya öğrenci vizesi, Ankara’da bulunan Avustralya Büyük Elçiliği Vize Departmanı ile yapılacak posta iletişimi veya şahsen başvuru ile gerçekleşir. Resmi web sayfasındaki matbu dokümanların doldurulması, en doğru başvuru şeklidir. Başvurunun ön onayının ardından, tıbbi muayene talebi ile karşılaşılması söz konusu olur. Ülke politikası ve halk sağlığına tehdit oluşturmayan sağlık durumunun onayı ile vize başvurusu onaylanır. Başvuru sonuçları genellikle e-posta ile bildirilir. Elektronik vize uygulamasının söz konusu olduğu Avustralya öğrenci vizesi için pasaportta kaşe ihtiyacı olacaksa, önceden bunun belirtilmesi ve ücretinin ödenmesi lazımdır. Sonuçların bildirilmesi genellikle dört hafta kadar sürer.

Tüm işlemlerin ardından, eğitim süreci başlar ve belirlenen program dahilinde eğer istenirse Temporary Graduate Visa, Geçici Mezuniyet Vizesi için başvuruda bulunarak, Avustralya’da iş sahibi olarak kalma imkanına sahip olunabilinir. Bu vizenin çok faklı şartları bulunur. Tüm detaylar için Avustralya elçiliğinin resmi web sayfasından detaylı bilgi alınabilir.

Daha Fazla
Load More In Avustralya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Pasaport Harçları

2019 yılı Ocak ayıyla birlikte pasaport harçları yüzde 24 oranında zamlanmıştır. Pasaport …