Anasayfa Rehberlik Sınav Stresini Yenmenin 7 Yöntemi

Sınav Stresini Yenmenin 7 Yöntemi

5 min read
0
0
Sınav Stresi

Sınavlar hayatımızı zorlaştıran birer uygulama gibi görünse de, yaşamımızın pek çok noktasında sınav ile karşılaştığımızdan bu duruma uyum sağlıyor ve alışıyoruz. Sınavlarda başarı elde etmenin yolu ise sınav stresi ile doğru bir şekilde mücadele etmekten geçiyor. Bunun için size harika 7 önerimiz var:

Sınav demek her şey demek değildir

Sadece sizin bilgileriniz ve akademik birikiminiz ölçülecektir. Bu yüzden hayatın anlamı ya da sebebi gibi görmemeli, sınavları gözünüzde büyütmemelisiniz. Unutmayın ne kadar rahat olursanız, gerçek bilgi birikiminizi o kadar iyi yansıtabilirsiniz. Bu bilinci zihninize yerleştirmek yapacağınız en iyi hazırlık olacaktır.

Motive Olun

Olumsuz sözcükler ya da düşünceler biz farkında olmasak da bize başarısızlığı aşılıyor. “Yapamayacağım, başaramayacağım” gibi düşünce ve söylemlerden uzak durmalı, odanıza, bilgisayar ekranınıza, telefonunuza her yere “Başaracağım, başarılı olacağım” gibi motive edici sözleri yazmalısınız.

Doğru Nefes

İnsanın üzerindeki stresi kontrol etmesinin en güzel yollarından biridir. Genellikle sınavın ilk anlarında ya da sınava girmeden hemen önce panik olabilirsiniz. El titremesi, terlemesi gibi durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Bunu aslında sınava başladığınız anda yeneceksiniz. Ama öncesinde kontrol altına almak için derin nefes almalı ve aldığınız nefese konsantre olmalısınız.

Sınav sonucuna odaklanmayın

Şu puanı mı alırım, şu dereceyi yakalar mıyım gibi düşünceler yerine sorular ve sınav konuları üzerine düşünün. Bu, hem daha sakin olmanızı hem de daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Moral, moral

Sınav sırasında zor sorular ile karşılaşıp, stresinizi artırmanıza, moralinizi bozmanıza gerek yok. Siz de biliyorsunuz ki, her soru zor olmayacaktır. Zorlandığınız soruyu atlayıp, panik olmadan çözmeye devam etmelisiniz.

Sınav hakkında çok fazla konuşmayın

Sınav hakkında çok fazla konuşmak, stressiz kişileri bile stres altına sokabilir. İnsanlar bazen iyi niyetli bile olsalar, sizi olumsuz etkileyecek sözler sarf edebilirler. Bu yüzden sınav ile ilgili konuşmayıp, sanki böyle bir şey yokmuş gibi davranın.

Rahatlayın

Sınav öncesi dönemde, sizi strese sokacak etkinlikler yerine rahatlatacak faaliyetlerde bulunun. Sinemaya gidin, komedi filmi izleyin, doğa yürüyüşleri yapın ama adrenalinden uzak durun. Rahatlatacak etkinlikler ile sınav stresinin de önüne geçebilirsiniz.

Daha Fazla
Load More In Rehberlik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

TOEFL ve IELTS Sınavları

İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için adaylara uygulanan TOEFL ve IELTS sınavları; yurtd…