Anasayfa Amerika Fulbright Bursu

Fulbright Bursu

5 min read
0
0
Fullbright Bursu

Amerika’da eğitim hakkında bilgi edinmek, araştırma gerektiren bir süreç. Çünkü hem Amerika’daki okullara kabul edilmek için birçok sınav sonucu talep edilmektedir; hem de kabul edilen sayısı az olduğu için net bilgi elde etmek pek mümkün olmamaktadır. Üstelik oldukça yüksek maliyetlere ulaşabilen bu eğitim için burs almak ise her öğrencinin hayalidir. Bu noktada akla gelen burs seçeneklerinden biri Fulbright Bursu oluyor. Bu bursu almak ise hayal değil. Gerekli şartları taşıdığınızda siz de Amerika’daki eğitiminizi destekleyecek olan bu bursu alabilirsiniz.

Fulbright bursları, Türk öğrencilere yüksek lisans ve doktora seviyesinde burs imkanı sağlamaktadır. Bunların yanı sıra doktora tezi için, öğretim üyeleri ve araştırmacılar ya da meslek yüksek okulu mezunları için de burs seçenekleri bulunmaktadır.

Öğrenciler açısından en yaygın olarak talep edilen ise yüksek lisans bursudur. Fullbright Yüksek Lisans bursunun kapsamı hem okul ücreti, hem de geçim masraflarına göre belirlenmektedir ve toplamda 50,000 Amerikan dolarına kadar ulaşabilmektedir. Eğitim süresine göre 1 ya da 2 yıllık olarak bu destek sağlanır. Gidiş – dönüş uçak bileti, sağlık sigortası ve maddi destek olmak üzere farklı giderler karşılanmaktadır.

Fulbright Bursu Başvuru Koşulları

Fullbright Bursu ile ilgili önemli bir detay, bu bursa başvurduktan sonra 1 yıl içerisinde Amerika’da eğitime başlanılması gerektiğidir. Amerika’da eğitim görecek olan TC vatandaşı öğrencilere, farklı burs tipleri ile destek verilebilse de en geçerli ve en kapsamlı olanı, öğrencilerin de en çok arzuladıkları Fulbright Bursu olmaktadır. Bu bursu almaya hak kazanan öğrencilerin ise Amerika’daki üniversitelere yerleştirilmesi işlemleri için Institute of International Education (IIE) aracılık eder. Öğrenci dilerse bu yerleştirme işlemlerini yani üniversitelere başvuru işlemlerini kendisi bireysel olarak da yapabilmektedir. Önemli olan 1 yıl içerisinde eğitime başlanılması zorunluluğudur. Ayrıca bu süreçte Amerika’da başka bir akademik programa katılmanız mümkün değildir. Bu hal kurallar dışında kalır.

Fulbright Bursu başvurusu için şüphesiz ki  en önemli kriter başarıdır. Belli bir başarı düzeyine sahip olmak, gelecek vaadetmek ve de geçerli bir İngilizce düzeyine sahip olmak belirleyici olacaktır. Siz de bu bursa başvurma ve geleceğinizi şekillendirme hakkına sahipsiniz. Oldukça kapsamlı olan Fulbright Bursu, yüksek lisans eğitiminizi Amerika’da yapmanız için harika bir avantaj. Eğitim süreniz boyunca burs alabilecek ve pek çok giderinizi bu şekilde karşılayabileceksiniz. Neden siz de Amerika hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeyesiniz?

Fulbright Bursları ve başvuru koşulları hakkında daha detaylı bilgiye Fulbright Türkiye internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Sertifika Programları

Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…