Anasayfa Amerika Amerika’da Tıp Eğitimi Nasıl Alınır?

Amerika’da Tıp Eğitimi Nasıl Alınır?

4 min read
1
0

Amerika’da eğitim pek çok gencin hayalidir. Bu hayal aslında çok da zor değil. Amerika’da her alan için farklı farklı imkânlar söz konusudur.

Peki, Amerika’da Tıp Eğitimi söz konusu olduğunda neler yapmak gerekiyor?

Amerika’da tıp eğitimi almak isteyenler için ilk ve en önemli bilgi, kabul edilen öğrencilerin sayısı ile ilgili olacak. Başvurmadan önce bu gerçeğin farkında olmalısınız. Amerika’da tıp eğitimine başvuran Amerikalı öğrencilerin yaklaşık %50’si kabul alabilirken, yabancı öğrencilerin sadece %3’ü kabul edilir. Amerika’da alınacak tıp eğitimi öncesinde 4 yıllık bir üniversite eğitimi alınmış olmalıdır. Yani lisans mezunu olduğunuzda Amerika’da Tıp Eğitimine  başvurabilirsiniz. Nihayetinde kabul alan yabancı öğrencilerin de büyük bir kısmı, lisans eğitimini Amerika’da tamamlayanlar olmaktadır. Lisans eğitimi ise farklı alanlarda olabilir. Bu konuda bir sınırlama olmasa da belli başlı bölümler tercih edilmektedir. Örneğin, biyoloji, kimya, fizik, matematik ve sosyal bilimler ya da davranış bilimleri gibi alanlar Tıp eğitimi kabulu almakta öncelikli olmaktadır.

İlk tıp derecesi ise tamamlamış olduğunuz bu lisans eğitiminden sonra 4 yıl sürecek olan bir eğitimdir. Teorik dersler, araştırma ve klinik eğitim iç içe bir şekilde verilir ve 4 yılın sonunda Doctor of Medicine (M.D.) unvanı kazanılır. Başvuru şartları arasında yer alan lisans eğitimi dışında, farklı gereklilikler de söz konusudur. Örneğin iyi derecede İngilizce biliyor olmanız gerekir. Güçlü sosyal aktivitelere dahil olmanız ve gönüllü çalışmalarda bulunmanız da bir başvuru şartıdır. Ayrıca en önemlilerinden biri MCAT yani Medical College Admission Test adı verilen Tıp sınavıdır. Bu sınavda yüksek skor yapmış olanlar tercih edilecektir.

Sonuç olarak anlıyoruz ki, Amerika’da Tıp Eğitimi için özverili bir hazırlık gerekiyor. Başvuru şartlarını yerine getirmeniz, hatta bu konularda en iyilerden olmanız gerekir. Diğer taraftan uzun bir eğitim sürecinin sizi beklediğini bilmelisiniz. 4 yıl lisansın ardından 4 yıllık tıp eğitimi sadece bir temel tıp eğitimi niteliğinde olacaktır. Bu yüzden de yıpratıcı bir süreç olabilir. Başvuru şartlarına ve geçmiş dönemde yapılmış olan sınavlara hâkim olduğunuzda siz de Amerika’da tıp eğitimine başvurabilirsiniz.

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Yorum

 1. Sude

  Eylül 19, 2019 at 2:15 pm

  4 yıllık lisans eğitimini Amerika’da okumuş olmamız gerekir mi, ve bu lisans eğitimine Amerika’da gireceksek koşullar nasıl olur? SAT ve IELTS dışında neye başvurmamız gerekir. Harvard Medical School’a girmek istiyorum, lütfen bilgilendirin.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …