Anasayfa Lise Eğitimi IB Diploması Nedir? Avantajları Nelerdir?

IB Diploması Nedir? Avantajları Nelerdir?

4 min read
0
0

IB diploması (International Baccalaureate), 2 yıllık bir eğitim programı sonunda öğrenciye verilir. Bu program üniversite eğitimi öncesinde, öğrencinin araştırma, sorgulama eleştirel bakış açısı kazanma gibi özelliklere sahip olmasını sağlayan özel bir süreçtir. Dünya genelinde akademik mükemmeliyetin simgesi haline gelmiştir. Uluslararası anlayışa özendiren bu program, 16 – 19 yaş aralığındaki öğrencileri kabul eder. Öğrencilerin üniversite ve sonrasındaki yaşamları için hazırlar. Entelektüel, sosyal, duygusal ve fiziksel esenliğe sahip olmaları için özel bir niteliğe sahiptir. Dünya genelinde de oldukça saygın bir özelliğe sahiptir. Evrensel oluşu her ülkede değer taşımasını sağlamaktadır.

Peki, Türk öğrenciler için IB diploması ne gibi avantajlar sağlayacaktır?

Bu diploma 100’den fazla ülkede 1000’den fazla okulda verilmektedir ve öğrencilere oldukça fazla avantaj sağlamaktadır. Bunlardan bazılarına değinecek olursa, şöyle sıralayabiliriz;

  • Ülkemizde pek çok vakıf üniversitesi ve de özel üniversite bu diplomaya sahip olan öğrencilere burs vermektedir.
  • Pek çok üniversiteye yatay geçiş hakkı elde edilebilmekte ve bazı derslerden muafiyet sağlanabilmektedir.
  • MEB diplomasına ek olarak bir de uluslararası diploma verilmektedir.
  • IB diploması sahibi olanların, uluslararası alanda daha söz sahibi olması muhtemeldir. Hem uluslararası geçerlilik elde ederler hem de yurt dışındaki üniversitelere kabulleri daha olasıdır. Öncelikli kabul edilirler.
  • Bu diplomaya sahip olanların toplumda da ayrıcalıklı bir statü elde etmesi muhtemeldir.
  • Bu program boyunca öğrenciler, zamanı en iyi şekilde kullanmayı öğreneceklerdir. Dolayısıyla verimli çalışma hakkında da eğitileceklerdir.
  • Akademik dürüstlük konusunda eğitilecek olan bireyler, geleceğin önemli isimleri arasında yer alacaktır.
  • Öğrencinin bu program ile çeşitli yazım alanlarında tecrübelenmesi sağlanarak, yazma yeteneği geliştirilecektir.

Tüm bunlar öğrencilere sağlayacağı avantajların sadece bir kısmıdır. Bunların yanında her öğrenciye farklı kazanımları da söz konusu olur. Ülkemizde farklı vakıf üniversiteleri ya da özel üniversitelerde bu programı bulmak mümkündür. Ayrıca bunun için sadece yurt dışında eğitim görecek öğrencilerin alması gerekir yaklaşımı yanlıştır. Her öğrencinin bu programa dâhil olması önerilir ve de büyük önem taşır. IB diploması başarılı ve bilinçli bireylerin yetişmesi için çok önemli olan bir uygulamadır.

Daha Fazla
Load More In Lise Eğitimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …