Anasayfa Lisans Eğitimi Mezunları En Çok Kazanan Üniversiteler

Mezunları En Çok Kazanan Üniversiteler

11 min read
0
0

Potansiyel öğrencilerin üniversite tercihi yaparken dikkate aldıkları bir liste vardır: sürekli artan fiyat etiketi, öğrenci kredi seçenekleri, üniversite sıralaması, üniversitenin saygınlığı ve daha fazlası. Bir üniversitenin tercih edilip edilmemesinin en önemli faktörlerinden birisi maaştır. Mezunların kariyerlerinde ne kadar kazandıkları önemlidir. Üniversitenin kendi değeri değil mezunlarının gerçekleştirdikleri kazançlardır önemli olan. FORBES listesindeki en iyi 100 üniversiteden mezun olanların Payscale verilerine baktık ve Mezunları En Çok Kazanan Üniversiteler listesini sizin için derledik.

Hangi Üniversiteyi Seçmeli?

Listenin 1. ve 3. sırasındaki üniversite mezunları ya da Stanford ya da Princeton üniversitelerinin mezunları en iyi kazanan mezunlar mıdır? Ya da ülkenin en iyi teknik üniversiteleri Massachusetts ve California Teknoloji Enstitüleri mezunları mıdır en iyi kazananlar? Amerika’da 59. sırada yer alan Harvey Mudd Koleji en iyi kazanç sağlayan okuldur. Claremont’daki küçük STEM sanat koleji mezunları 133.000 $ lık orta kariyer kazançlarına sahiptir.

Her ne kadar CalTech (4.), MIT (5.), Stanford (6.) ve Princeton (8.) üniversitelerinin hepsi 120.000 $ üzerinde mezun kazançlarıyla arkalarda yer alsa da, Harvey Mudd mezunları zirvede yer almaktadır. Peki, üniversitenin buna katkısı nedir? Harvey Mudd’dan Peter Osgood’a göre, okulun ve öğrencilerin öğrenmeye yaklaşım şekilleridir bu sonuca sebep olan.

Osgood, “Temel müfredatımız öğrencilerin disiplinler arasını görmelerini sağlıyor ve bu da gerçekten değerli bir beceri” diyor. “Mezunlarımız bu bağlantıları öngörmek için eğitiliyor ve açıkçası, çoğu yenilik disiplinler arasındaki sınırlarda gerçekleşiyor.”

Diğer rekabet halindeki üniversitelerin aksine, Harvey Mudd, Osgood’a göre, öğrenciler arasındaki işbirliğini teşvik ediyor ve bu da ileride takım halinde daha verimli olarak çalışmalarına yardımcı oluyor. Üniversite ayrıca, öğrencilerin çözüm odaklı bir zihniyet geliştirmelerine ve öğrenmeye ve notlarla ilgili materyallerle uğraşmalarına öncelik veriyor.

Bununla beraber, geleneksel araştırma üniversiteleri yüksek maaşlı mezunlar yetiştiren tek üniversiteler değildir. Amerika Birleşik Devletleri Donanma Akademisi (2.) ve Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Akademisi (15.) mezunları 10 yıllık deneyim sonucu sırasıyla 126.000 $ ve 115.000 $ maaş kazanıyorlar.

İlk Kariyer Yılları Maaşları, Orta Kariyer Dönemi Maaşları

Liberal sanat üniversiteleri mezunları da en iyi 25 içinde yer alıyorlar. Washington ve Lee Üniversitesi (11.) mezunları 118.000 $, Tufts Üniversitesi (15.), Colgate Üniversitesi (16.) ve Swarthmore Koleji (17.) mezunları da 115.000 $ kazanıyorlar.

Liberal sanatlar mezunu efsanesi, araştırma üniversitelerinden mezun olanların işgücündeki ilk beş yılında sanat mezunlarını önemli ölçüde geride bıraktıkları verilerinden gelmektedir. Üniversiteleri erken kariyer maaşlarına göre (5 yıldan az deneyim) sıralarsak, sadece Amherst ve Harvey Mudd ilk 25 de yer almaktadır. Diğer sanat okulları çoğunlukla alt yarıda yer bulmuşlardır.

10 yıldan fazla deneyim dikkate alındığında Georgia Tech ve Occidental mezunları 112.000 $ kazanırlar. İlk beş yıllık deneyime göre ise Occidental mezunları 46.500 $ kazanırken Georgia Tech mezunları 62.500 $ kazanmaktadırlar.

Occidental mezunları, ilk kariyer yıllarından orta kariyer yıllarına geçişteki kazançlarında yüzde 142’lik artışla en iyi 100 üniversite arasında en yüksek artışa sahiptirler. Oberlin, Carleton ve Whitman sanat okulları ise 130’luk artışla hemen arkasından gelmektedirler.

Mezunları En Çok Kazanan Üniversiteler

 

Occidental Koleji İşveren İlişkileri Müdür Yardımcısı Courtney Stricklin’e göre, “Bir liberal sanat eğitimi, öğrencileri mezun olduklarında lider olmaya hazırlıyor. Belki de diğerleri gibi işe giriş seviyesinden giriyorlar, fakat insan ilişkileri ve problem çözme becerileri nedeniyle liderlik rollerine yükseliyorlar.”

Sanat Eğitiminde Durum Nasıl?

Stricklin, liberal sanat eğitiminin bir başka avantajının ise öğrenci sayısının oldukça küçük olması olduğunu söyledi. Occidental 2000 in üzerinde bir öğrenci büyüklüğüne sahiptir, fakat kampüste 100 ün üzerinde öğrenci organizasyonu vardır. “Öğrencilerimiz inanılmaz derecede etkileyicidir, bu nedenle öğrenciler buradayken liderlik rolüne girmemeleri nadirdir” diyor. Üniversitede liderlik pozisyonlarına girme fırsatı, öğrencilere çalışma hayatına atıldıktan sonra şirketlerinde yükselmeleri için ihtiyaç duydukları eğitimi ve deneyimi sağlar.

Tüm kadın kolejleri mezunlarını kazançlarına göre karşılaştırırsak; 30-40 arası sıraya sahip kolej mezunları ilk kariyer için ortalama 57.730 $ kazanca ve 104.110 $ orta kariyer kazanca sahiptirler. 32. sıradaki Wellesley mezunları ilk kariyer için 49.900 $ kazanırken 83.700 $ orta kariyer kazanmaktadırlar. 37. sıradaki Barnard mezunları 49.300 $ ilk kariyer kazanca ve 81.000 $ orta kariyer kazanca sahiptirler. En iyi 100 verilerinden elde ettiğimiz bu üç kadın kolejinin hepsi en yüksek orta kariyer kazançlarına sahip kolejlerin en alttaki altı tanesi içine girmektedir.

Amerikan Üniversiteli Kadınlar Derneği’nden Kevin Miller, “cinsiyet maaş farkı mezun olduktan sonra başlıyor” dedi. Aradaki farkın orta kariyer sırasında da devam ettiğini, çünkü “ kadınların liderlik pozisyonlarına terfi ettirilmeleri veya kiralanmaları daha az olasıdır” dedi.

Miller, eğitim, saha ve deneyim de dâhil olmak üzere çok sayıda değişkeni kontrol ederken bile, kadınların erkek meslektaşlarından daha az kazandığını açıkladı. Dahası, tüm kadın kolejleri, daha az kazançlı olma eğilimi gösteren farklı bir bölüm dağılımı sunmaktadır.

Mezunları En Çok Kazanan Üniversiteler İlk 25

 1. Harvey Mudd Koleji
 2. Amerika Birleşik Devletleri Donanma Akademisi
 3. Harvard Üniversitesi
 4. California Teknoloji Enstitüsü
 5. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü
 6. Stanford Üniversitesi
 7. Duke Üniversitesi
 8. Princeton Üniversitesi
 9. Amerika Birleşik Devletleri Askeri Akademisi
 10. Pennsylvania Üniversitesi
 11. Washington ve Lee Üniversitesi
 12. Carnegie Mellon Üniversitesi
 13. Georgetown Üniversitesi
 14. Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Akademisi
 15. Tufts Üniversitesi
 16. Colgate Üniversitesi
 17. Swarthmore Koleji
 18. Rice Üniversitesi
 19. Cooper Birliği
 20. Cornell Üniversitesi
 21. Berkeley, California Üniversitesi
 22. Brown Üniversitesi
 23. Santa Clara Üniversitesi
 24. St. Louis, Washington Üniversitesi
 25. Georgia Teknoloji Enstitüsü
Kaynak : Forbes
Daha Fazla
Load More In Lisans Eğitimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Polonya’da Eğitim ve Yaşam

Polonya’nın, Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte ferah yaşam şartlarına kavuşmas…