Anasayfa Amerika Amerika’da Göçmen Olmak

Amerika’da Göçmen Olmak

7 min read
0
0

Yurtdışında yaşamak ve yurtdışı şartlarına ayak uydurmak düşünüldüğü kadar kolay bir şey değildir. Uzaktan, yurtdışında yaşama hayaline kapılabilir ve bir takım isteklerde bulunabiliriz. Ancak iş, gerçekten orada bir hayat kurma ve oraya yerleşme durumuna gelince emek harcayanız bir dönem geçirmeniz gerekebilir. Amerika’da göçmen olmak için de ilk karşılaşılan süreç ülkeye ve kültüre adaptasyon süreci olmaktadır. Sonunda çok seveceğimiz yaşam şartları bizi bekliyor olacaktır. Ancak, kendi kültürümüzden bambaşka bir kültür içine gireceğimizi ve ilk aşamada mutlaka zorlukların olacağı unutulmamalıdır.

Şimdi gelin, Amerika’da göçmen olmak nasıldır inceleyelim.

Nelerle karşılaşırız? Hangi kolaylıklar ya da hangi değişiklikler bizi bekler? oldukça merak uyandırıcı. Amerika’da göçmenlik durumu yaşadığınızda, diğer Amerikalılardan pek farklı görülmeyeceksiniz. Amerika insanı, özgürlüğüne düşkün olmasının yanı sıra farklı kültürlere karşı da çok açık görüşlüdür.

Amerika’daki çalışma sisteminin de son derece başarılı olduğunu görmeniz mümkün. Çünkü insanlar oldukça çalışkan ve disiplinli hareket ediyor. Çalışkan olmayanların iş hayatında yer alması mümkün gözükmüyor. Amerika’da göçmen olmak durumunda anlaşılıyor ki çok çalışmak ve başarmak büyük hedef olmalı. Ve görülüyor ki Amerika’nın dünya gücü olmasının arkasında da kurduğu bu sistem yatıyor. Bu sistemin inceliklerini anlarsanız ve kurallara uygun bir yaşam kurarsanız Amerika’da çok rahat bir hayat sürebilirsiniz.

Amerika’da göçmenlik hususunda kıyı bölgelerinde yaşamayı tercih etmenizde son derece fayda var.  Kıyı bölgelerinde, yaşam oldukça hareketli geçiyor. Eğlenceler, aktiviteler ve kültürel etkinlikler düzenlenerek canlı bir şehir yapısıyla karşılaşıyorsunuz. Yerleşim yerinin çok fazla olmadığı yerlerde ise ev partileri düzenleniyor, aile oturmaları gerçekleşiyor. Eğer Amerika’da göçmenlik konusunu düşünüyorsanız, yerleşim durumunu bilmenizde fayda var. Amerika’da göçmenlik durumunda en memnun kalınacak noktalardan biri de ekonomik şartlar. Son derece iyi olan ekonomik şartların yanı sıra insanların emeklilik, sigorta, sağlık, eğitim durumu da ekonomik şartlarına göre değişiklik gösteriyor. Amerika’daki maaşlar, Avrupa’daki maaşların neredeyse 3 katı. Bu durum da Amerika’daki insanların yaşam şartlarını son derece iyi hale getiriyor.

Amerika’da göçmen olmak durumunda düşünülecek önemli noktalardan biri de, ev sahibi olmak. Bu durum, çok merkezi yerleri tercih etmediğiniz sürece zor değil. Ancak, belli muhitlerde oturmak tabi ki biraz daha zor ve pahalı. Bunun yanında elektronik eşyalar ve arabalar Türkiye ile kıyaslandığında oldukça ucuz fiyata satılıyor. Elde edilecek imkanlar, kişilerin mesleki durumuna ve maaşlarına göre de değişiklik gösteriyor.

Amerika’da Yaşam

Amerika’da yaşanılan evler de öyle sıradan evler değil. Adeta kocaman bir ailenin yaşayacağı büyüklükte. Genelde müstakil olan evler büyük bir bahçeye sahip ve oldukça ferah bir alanı kaplıyor. Şehrin çok içinde yer almak istiyorsanız tabi ki evlerin yapısı da değişiklik gösterecektir. Gördüğünüz gibi Amerika’da göçmen olarak yaşamak o kadar da zor değil.

Peki, Amerikalıların göçmenlere bakış açısı nedir diye düşünürsek, herhangi bir olumsuz durum görünmüyor. Bazı tutucu eyaletlerde göçmenlere karşı az da olsa tepkiler gelişebiliyor. Fakat yaşayacağınız bölgeyi göçmenlerin daha yoğun bulunduğu şehirlerden ya da daha büyük şehirler seçerseniz bu şekilde de bir sorun yaşamayacaksınızdır.

Amerika göçmen olarak keyifle yaşanabilecek bir ülkedir. Diğer kıtalardaki farklı ülkelere göre adaptasyon süreci daha hızlı geçecektir.

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Yurt Dışı İş İmkanları ve Çalışma Şartları

Günümüzde pek çok kişi daha iyi yaşam standardına sahip olabilmek için yurt dışında iş imk…