Anasayfa Amerika Amerika Yatırımcı Vizesi

Amerika Yatırımcı Vizesi

10 min read
0
0

Amerikan vizeleri içerisinde Green Card programları, en fazla talep edilenlerdir. Kimileri green card hakkına çekiliş ile sahip olurken kimileri ise Amerika Yatırımcı Vizesi (EB-5) biçiminde Amerikan rüyasına ulaşmayı hedefler. Amerika Yatırımcı Vizesi (EB-5 vizesi) Amerika’ya yatırım yapabilecek kişilere özgü hazırlanmış bir göçmenlik vizesidir. Bu vize ile Amerika’da yaşama ve çalışma imkanı edinebilirsiniz. Bu vizenin E1/E2/E3 olmak üzere tipleri bulunmaktadır. Yatırım yapacak göçmenlerin yapacağı yatırım tipine göre vize tipi değişmektedir.

Amerika Yatırımcı Vizesi EB-5 Vizesi Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri için ülkeye yatırım yaparak çalışma ve yaşama hakkı elde edinebileceğiniz vize 3 tipten oluşmaktadır.

E1, Ticari Anlaşmalı Tüccar Vizesi,

E2, Ticari Anlaşmalı Yatırımcı Vizesi ve

E3, Avustralya Vatandaşlarına Özel İş Vizesi olarak ayrılmaktadır.

EB-5 vizesi nedir sorusuna verilecek ortak cevap; E3 hariç diğerleri için ABD ile ticaret anlaşması olan ülke vatandaşlarının teknoloji ve hizmet sektörü dâhil önemli miktarlarda ticaret ve yatırım işlemlerini yapmak, yönetmek ve faaliyetlerini geliştirecek olanakları sunmak için verilen bir vize türüdür.

EB-5 Vize Avantajları

EB-5 vize avantajları arasında en önemli olanı genel kanı olarak dil, kültür ve ticari gelirlerdeki gelişmeler dışında, $500K değerinde yapılacak bir yatırım ile 365 gün Amerika’da kalma imkânı ile geleceğinizi şekillendirme fırsatıdır. ABD EB-5 vize avantajları arasında Green Card (Yeşil Kart) sahibi olmak ve gerektiğinde farklı vize başvurularında referansa sahip olmak, Amerikan hükümetinin belirlediği istihdam şartlarına binaen yatırımların başarılı olması durumunda, vize sürelerinin kolay uzatılması ve 5 yıl sonunda yatırımın geri çekilmesinde eksiksiz geri kazanım söz konusu olmaktadır.

EB-5 Vizesi için Başvuru Kriterleri Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri EB-5 vizesi için başvuru kriterleri nelerdir sorusuna öncelikle, ABD ile ticari anlaşma yapılmış ülke vatandaşı olmak gerektiği; Türkiye’nin E1 için 1993, E2 için 1990 tarihlerinden itibaren benzer anlaşmalara sahip olduğu, yatırım için Amerikan hükümetinin belirlediği yatırım ve ticaret hacmi miktarı ve istihdam şartlarının karşılanması, karşılanıyor olması gerekir cevapları verilebilir.  EB-5 vizesi için başvuru kriterlerine bakacak olursak E1 ve E2 arasındaki küçük bir farktan da bahsetmek gerekir. EB-5 vizesi E1 şartlarında ticari hacmin %51’inin ABD ve Türkiye arasında başka ülke girişimciliği ve ortaklığı olmadan gerçekleşmesi; EB-5 vizesiE2 şartlarında yatırımcının şirketindeki pozisyonu en az %50 hisse sahibi, üst düzey yönetici ya da şirketin operasyonel kontrollerine sahip olunması kriterleri bulunmaktadır.

EB-5 Vize’ye Nasıl Başvuru Yapılır?

EB-5 vizesi elde edebilmek adına kişisel bilgiler, şirket ve yatırım bilgileri ve profesyonel olarak mesleki yeterlilikler gibi detayları içeren yedi adımlık bir başvuru süreci(*) tamamlanması gerekmektedir.

EB-5 vizesi başvuru süreçlerinin tüm detayları için resmi sayfada verilen başvuru hesabı oluşturulması ve DS-160 formunun doldurulması sonrasında(**), belirlenen yedi adımlık evrak ve bilginin e-posta ile ABD İstanbul Konsolosluğu’na gönderilmesi gerekir(***).

(*)(http://tr.usembassy.gov/tr/)

(**)(https://www.usvisa-info.com)

(***)(EVisasIstanbul@state.gov)

EB-5 Vizesi için Yıllık Belirli Bir Kota Var Mıdır?

Amerika Birleşik Devletleri bu tarz vize uygulamalarında bir kota getirmektedir. EB-5 vizesi için yıllık 10 bin kişilik bir kota uygulandığına dair bilgi verilmektedir. Çin’in 15-20 Bin civarında EB-5 vizesi başvurusunun olduğu, 9 Bin ila 9 Bin 500 gibi rakamlarda Çinli yatırımcının EB-5 vizesi alabildiği yine otoritelerin verdiği önemli cevaplar arasında yer alır. EB-5 vizesi için Türkiye’ye ait ne kadarlık bir kota olduğu açıklanmamak ile birlikte ülkemiz için de kısıtlı bir kontenjan olduğu şeklinde yorumlar bulunmaktadır.

EB-5 Vizesi için Ne Kadar Bir Vize Masrafı Olur?

EB-5 vize masraflarının $205(Amerikan Doları) civarında olduğu ve EB-5 vizesi başvuru masraflarının olumsuzluklar karşısında geri ödemesinin olmadığı resmi web sayfasında bildirilmiştir.(http://tr.usembassy.gov/tr/)

EB-5 Vizesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Amerika Birleşik Devletleri göçmen statüsü dışında yatırım ve ticari işlemler için alınan EB-5 vizesi süresi kişinin yaptığı yatırım süresi ile doğru orantılıdır. Yatırım hacminin büyümesi ve sürekli olması durumda kişinin vizeyi greencard gibi göçmen vizelerine dönüştürme imkanı da söz konusu olmaktadır.

EB-5 Vizeye Sahip Olan Kişilerin Eş ve Çocukları için Vize Nasıl Olur?

Amerika Birleşik Devletleri EB-5 vizeye sahip olan kişilerin eş ve çocukları için vize başvurma hakkına sahiptir. Başvuru sahibinin eşi ve 21 yaş altında evli olmayan çocukları Amerika’da yaşama hakkı kazanmaktadır. Yatırımcı vizesine sahip olan kişinin eşleri Amerika’da sahip oldukları vize süresi boyunca çalışma izni hakkı da elde edebilmektedir.

Diğer Vizeler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın! 

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Pasaport Harçları

2019 yılı Ocak ayıyla birlikte pasaport harçları yüzde 24 oranında zamlanmıştır. Pasaport …