Anasayfa Amerika Amerika Nişanlılık Vizesi K-1 Vizesi

Amerika Nişanlılık Vizesi K-1 Vizesi

11 min read
0
0

Amerika Birleşik Devletleri’ne göçmen olarak yerleşmek, çeşitli kriterler ve şartları yerine getiren sınırlı sayıda yabancı ülke vatandaşlarının elde ettikleri bir şanstır. Kolay elde edilen göçmenlik vizeleri arasında Amerika Nişanlılık Vizesi K-1 Vizesi, aile dayanaklı göçmenlik vizesinden farklıdır. K-1 (Nişanlılık) vizesi bir Amerikan vatandaşı ile evlilik bağı kurmaya dayalı göçmenlik başvurusu olarak tanımlanır.

Amerika Nişanlılık Vizesi K-1 Vizesi Nedir?

K-1 vizesi Amerikalı bir eş adayı ile nişanlanmak kaydı ile Amerika’ya göçmen olarak girme izni olarak tanımlanabilir. K-1 vizesi nedir sorusunun daha ayrıntılı olarak cevaplanması için kriterleri, şartları ve avantajları konularında bilgi almak gerekir.

K-1 Vize Avantajları

K-1 vize avantajları arasında en önemlisi Amerika için uzun süreli oturma ve çalışma izni elde edebilecek olmanızdır. Dahası evliliğiniz süresince artık bir Amerikan vatandaşı gibi birçok avantajdan yararlanılabilir. K-1 vize avantajları arasında, K-2 vizesi ile 21 yaş altı evlenmemiş çocukların Amerika’daki yaşamdan yararlanması da oldukça önemli bir avantajdır.

K-1 Vizesi için Başvuru Kriterleri Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri için göçmenlik vize işlemleri için pek çok farklı kriter bulunur. K-1 vizesi için öncelikle nişan yapılacak kişinin Amerikan vatandaşı olması gerekir. Göçmen ya da benzer farklı uyrukla Amerika’da bulunması gibi durumlarda bu vize tipi geçerli olmamaktadır. Amerikan nişanlı kriterinden sonra nişanlılığın en az başvurudan önce, iki yıl süresince tanışma kriteri bulunur. Bu kriter ispatlanması gereken değerler içerir ve ispatı oldukça zor olabilir, ancak iki önemli istisnai durum vardır. Amerika Nişanlılık Vizesi K-1 vizesi için en önemli başvuru kriterleri olan iki yıldır tanışıyor ve nişanlı olunduğunun ispatı için istisnalar;

 1. Örf, adet ve gelenekler ile dini gereklilikler sebebiyle, kültürel olarak iki nişanlının yan yana gelememeleri ve birbirlerini iyi tanımıyor olmaları,
 2. Aşırı derecede soruna yol açacak, deniz aşırı ulaşım, aile büyükleri, ekonomik sorunlar ve benzeri nedenler ile önceden birbirlerini iyi tanıyamama durumunda, bu kriter görmezden gelinebilir.

K-1 (Amerika Nişanlılık vizesi) için önemli kriterlerden biri olan önceden tanışma, vize başvurusu sırasında çeşitli yollar ile kanıtlanabilir. Çeşitli zamanlarda gerçekleştirilen seyahatlere ait uçak ve kimlik bilgisi olan biletler, telefon görüşmeleri, fotoğraflar, evlilik yolunda ortak yapılan hazırlık harcamalarına dair faturalar, yüzük ve e-posta gibi birçok belge, son iki yılda nişanlılığın ispatı için yeterli olabilmektedir. K-1 vizesi için başvuru kriterleri arasında yapılması gereken son aşama ise vizenin olumlu sonuçlanmasını müteakip, 90 gün içerisinde evlilik akdinin gerçekleşmesidir.

K-1 Vize’ye Nasıl Başvuru Yapılır?

Amerika Nişanlılık Vizesi K-1 Vizesi başvuru yapabilmek için Amerikalı ve diğer ülke vatandaşı olan nişanlısı için iki koldan ilerleyerek başvuru gerçekleştirilmelidir. İlk olarak Amerikan vatandaşı eş adayı, Form I-129F ile USCIS’a (Amerikan Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu) nişanlılık başvurusu yapar.(*) Bu başvurunun süreci bakımından 3-5 aylık bir zaman sonrasında sonuçlanması söz konusudur. Başvuru sonucunda yabancı ülke vatandaşı olan eş adayı konsolosluğa mülakata çağırılır. Burada yabancı aday için göçmen vizesine dair belge ve diğer evrakların hazır bulunması önemlidir. Amerikalı nişanlıdan, gelecekte kurulacak olan ailenin federal asgari geçimi için belirlenmiş sınırının %5 fazlası oranında kazancının olduğunun belgelemesi istenir. Amerika Nişanlılık vizesi için başvuru adımları ve özellikle yabancı eş adayından istenen belge ve bilgilerin detayları için, ABD Ankara Büyükelçiliği resmi web sayfasındaki linklerden yararlanılabilir.(**)

(*)(https://www.uscis.gov)

(**)(https://tr.usembassy.gov/tr)

K-1 Vizesi için Yıllık Belirli Bir Kota Var Mıdır?

Amerika Nişanlılık vizesi ile alınan Amerika’da yaşam hakkı için Amerikan idaresinden herhangi bir sınırlama getirilmemiştir.

K-1 Vizesi için Ne Kadar Bir Vize Masrafı Olur?

Nişanlılık vizesi için diğer vize türlerinde olduğu gibi başvuru formu, posta ücretleri, vize süre uzatımı gibi çeşitli giderler söz konusu olmaktadır. Bu rakamlar $2K – $5K arasında değişiklik göstermektedir.

K-1 Vizesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Alınan Amerika Nişanlılık Vizesi K-1 Vizesi ile 90 günlük evlilik sürecine yönelen yabancı uyruklu nişanlı için kalıcı Green Card başvurusu adına Form I-485 ile USCIS’a başvuru yapılır. Bu süreç içerisinde eş adayının seyahat ve çalışabilmesi için diğer başvurularda da bulunulabilir. Başvuruların sonuçları yaklaşık 5 ay kadar sürer. Tüm başvurular ve evlilik ile birlikte ilk etapta 2 yıllık Green Card(Yeşil Kart) vizesi elde edilir. 2 yıllık sürecin tamamlanmasına 90 günlük süre kalması sonrasında kalıcı Yeşil Kart alınabilir ve vize süresi 10 yıla çıkartılabilir. Bu süreçlerin sonunda dileyen yabancılar, Amerikan vatandaşlığına başvuru hakkı elde edebilir.

K-1 Vizeye Sahip Olan Kişilerin Çocukları için Vize Nasıl Olur?

K-1 vizeye sahip olan kişilerin çocuklarını bu vize tipine dahil etmek için ayrı bir vize başvurusu yapılmalıdır. Çocuğa özel yapılacak bu başvurudan sadece 21 yaş altındaki evlenmemiş çocuklar yararlanabilir. 21 yaş altında olan her bekar çocuk için ayrı ayrı K-1 vizesi başvurusunda bulunulabilir. Vize ücretleri de her çocuk için ayrı olarak ödenmelidir.

İlginizi Çekebilir –> Vize Çeşitleri Hakkında Genel Bilgi

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Pasaport Harçları

2019 yılı Ocak ayıyla birlikte pasaport harçları yüzde 24 oranında zamlanmıştır. Pasaport …