Anasayfa Amerika Amerika Turist Vizesi

Amerika Turist Vizesi

11 min read
0
0
Amerika Şehirleri Miami

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamak, çalışmak, eğitim almak, göçmenlik statüsü ile oturum ve işe sahip olmak veya turizm amaçlı gezi yapmak neredeyse tüm dünya vatandaşlarının ve en büyük hayallerinden birisidir. ABD, pek çok kıstas ve güvenlik uygulamasına rağmen vize farklılıkları ile çeşitli kriterleri karşılayanları, ülkesinde ağırlamaktadır. Amerika Turist Vizesi (B1/B2 vizesi), Amerika’dan en fazla talep edilen vize türüdür. Göçmenlik dışında Amerikan yönetimi B1/B2 vizesi ile kısa süreli iş ve gezi ihtiyacı taleplerine cevap vermektedir.

 

B1/B2 (Turist) Vizesi Nedir?

Daha detaylı ve akılda kalıcı biçimi ile B1/B2 vizesi nedir sorusuna B1 ve B2’ye ayrı ayrı cevap vermek doğru olacaktır. B1 vizesi, Amerika Birleşik Devletleri’ne kısa süreli ve geçici biçimde iş seyahati için verilmektedir. Fiilen çalışma izni vermez, iş bağlantıları ve ticari ilişkiler için 6 ay süreli bir vizedir. B2 vizesi ise turizm amacı güden ya da birtakım tıbbi tedavi süreçleri için verilen geçici vize türüdür.

B1/B2 Vize Avantajları

B1/B2 vize avantajları içerisinde en önemlisi belki de pasaport sahiplerinin sayfalarında ABD mührüdür.  Bir başka konu ise yabancı dil ve kültür tanıma konusunda yaşanır. Özellikle turistik amaçlı alınan B1/B2 vizesi ile Amerikan rüyasının ne anlama geldiği İngilizcedeki lehçe ve ağız farkları, en etkili biçimde anlaşılır. İş ve ticari işlemler için alınmış B1/B2 vize avantajları içerisinde, ABD gibi bir ülkedeki bağlantıların olması, diğer ülke ya da yerel sektörlerdeki güven ve benzer konuların pekiştirilmesinde çok yardımcı olur.

B1/B2 Vizesi için Başvuru Kriterleri Nelerdir?

ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık kanun gerekliliğine göre B1/B2 vizesi için başvuru kriterleri nelerdir, sorusuna verilecek basit ama ABD için etkili cevaplar bulunur. Göçmenlik Bürosu, her vize talebini göçmen olmak şeklinde yorumlar. Bu sebeple B1/B2 vize başvurusu yapanların ABD’ye göçmen olmamak kaydı ile vize talebinde bulunduklarını ispatlamaları gerekir. Bu durumda 3 şart;

 1. Ziyaretin tamamen geçici olduğu,
 2. Tüm süreç içerisinde ve ziyaret sırasında giderlerin karşılanmasına kaynak mali yeterliliğin beyanı,
 3. Vize talep eden kişinin kendi ülkesinde yüksek kuvvete haiz, Sosyal ve Ekonomik bağının olduğu, bu bağlarını terk etme niyetinin olmadığını ispatlaması gerekir.
B1/B2 Vize’ye Nasıl Başvuru Yapılır?

Farklı kriter ve seçenekleri olsa da tüm Amerikan vizeleri için benzer başvuru yolları ve belgeler istenir. B1/B2 vize’ye nasıl başvuru yapılır sorusuna; Ankara ve İstanbul’da bulunan ABD temsilciliklerinden online randevu alınmalıdır(*). Bu randevu ile 10 adımda tamamlanacak evrak ve başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada için en önemli adım DS-160 formunun doldurulmasıdır. Bu formu online olarak doldurabilirsiniz. Tüm işlemlerin ardından mülakat görüşmesi talep hakkı, ABD Vize Büro’sunda saklıdır.(**)

Kaynak:

(*)(https://www.usvisa-info.com)

(**)(http://tr.usembassy.gov/tr/)

B1/B2 Vizesi için Yıllık Belirli Bir Kota Var Mıdır?

B1/B2 vizesi için yıllık belirli bir kota var mıdır, Türkiye’den başvuru için mevsim ve kişi sınırlaması var mıdır? sorularına genel istatistikler içerisindeki rakamlara bakıldığında yoktur cevabı verilebilir. Öyle ki;

2010 yılında verilen B1/B2 vizesi – 51.000

2011 yılında verilen B1/B2 vizesi – 63.444

2012yılında verilen B1/B2 vizesi – 66.376

2013yılında verilen B1/B2 vizesi – 71.269

gibi yüksek vize rakamları ile Türk vatandaşlarına ABD’ye seyahat imkânı tanınmıştır. B1/B2 vizesi için yıllık belirli bir kota var mıdır sorusu için diğer bir merak konusu ise yıl içerisinde iki ya da daha fazla sefer vize alınmasıyla ilgilidir. Bu konuda alınan B1/B2 vizesi türüne göre 6 haftalıktan 6 aylığa ve belki de 10 yıllık bir süreç için bile alındığı gerçeği benzer sorulara en iyi cevap olarak verilebilir.

B1/B2 Vizesi için Ne Kadar Bir Vize Masrafı Olur?

Eğer aracısız doğrudan bir başvuru girişimine girilir ise B1/B2 vizesi için 160$ (Amerikan Doları) masraf ile karşılaşılmaktadır. Aracı kuruluşların farklı paket ücretleri bu rakama artı(+) olarak yansıyacaktır.

 

B1/B2 Vizesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde turizm, tıbbi tedavi ve destekler için alınan B1/B2 vizesi bazı durumlarda farklılıklar göstermektedir. Ziyaret sebebine ve güvenlik kontrollerine göre değişmekle beraber 5 yıl ve 10 yıllık sürelerde vize verilmektedir. Dolayısıyla bu süre zarfında vizenizi ABD’ye girişlerde kullanabilirsiniz. B1/B2 vizesi sahipleri ABD’ye girişlerinde pasaport polisinin kontrolüne göre 6 aya kadar ülkede kalma izni verilmektedir. Bu süreyi geçecek kişiler yetkili birimlere başvuru yapmazlarsa illegal duruma düşebilirler ve ileriki yıllarda vizelerini kaybetme ve/veya tekrar vize alamama sorunlarıyla karşılaşabilirler.

B1/B2 Vizeye Sahip Olan Kişilerin Eş ve Çocukları için Vize Nasıl Olur?

B1/B2 vizesi (turist vizesi), her aile ferdine ayrı biçimde düzenlenir. Bu yüzden her birey kendi adına başvuru oluşturmalıdır.

İlginizi Çekebilir –> Güncel Pasaport Harçları

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Pasaport Harçları

2019 yılı Ocak ayıyla birlikte pasaport harçları yüzde 24 oranında zamlanmıştır. Pasaport …