Anasayfa Amerika Amerika’da Hukuk Eğitimi Nasıl Alınır?

Amerika’da Hukuk Eğitimi Nasıl Alınır?

4 min read
0
0
Amerikada hukuk

Amerika söz konusu olduğunda, ortak bir eğitim sisteminden bahsedilemez. Bunun yanında, Amerika Birleşik Devletleri, 50 eyalet ve 1 federal bölgeden oluşan federal anayasal bir cumhuriyettir. Her bir eyaletin kendine has bir hukuk işleyişi mevcuttur. Kendine özgü hukuk sistemi ile yargılama yapmaktadırlar. Louisiana eyaleti, Fransız hukuk sistemini benimserken, Amerika’nın diğer eyaletlerinin tamamı, İngiliz hukuk sistemini yani Anglo-Sakson sistemi esas almaktadır. Amerika’da hukuk eğitimi söz konusu olduğunda ise genel olarak belli bir çerçevede işleyiş gerçekleşmektedir.

Amerika’da hukuk eğitimi nasıl alınır konusuna gelecek olursak, öncelikle lisans mezunu olmanız gerektiğini belirtelim. İlk ve en önemli şart olan lisans mezuniyeti, farklı alanlarda olabilir. Felsefe, ekonomi, tarih, siyaset bilimi, sosyal bilimler ve benzeri alanlar geçerli olabilmektedir. Aynı zamanda Türkiye’de okumuş olduğunuz Hukuk lisansı da söz konusu olan lisans programlarından farklı kabul görmeyecektir. Sıradan bir lisans mezunu gibi başvuru yapacak ve tüm şartları taşıyorsanız, kabul şansını elde edeceksiniz demektir. Başvuru şartlarından bir diğeri ise Hukuk Okulu Giriş Testi olarak adlandırılan yani Law School Admission Test (LSAT) adındaki sınava girilmesi, beraberinde iyi bir derecenin yakalanmasıdır. İyi bir İngilizce düzeyi ise olmazsa olmazdır. Bunun için de yine geçerli düzeyde TOEFL veya IELTS sonucuna sahip olunması şarttır. Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde başvuru hakkını elde edersiniz.

Amerika’da hukuk eğitimi, 3 yıl yani 6 dönemlik bir eğitimden oluşur. Bu eğitim süresi sonucunda, Juris Doctor (JR) diploması alınmaktadır. Amerika’da hukuk eğitimi alırken bilinmelidir ki ülkelere göre değişiklik göstermekle birlikte, diploma denklik problemleri söz konusu olabilmektedir. Bu eğitim süresinde Amerikan Hukuku çalışılacağından, Amerika’da eğitim almaya devam etmeniz çok daha mümkün olacaktır. Yani yüksek lisans ve doktora eğitimi sizin için daha mümkün hale gelecektir. Amerika’da Hukuk eğitimi, neredeyse tıp eğitimi almak kadar zordur. Ancak başvuru yapmak için gerekli olan şartları yerine getirmeniz, söz konusu alan testlerinden yüksek dereceler elde etmeniz, sizi öne geçirecektir. Bu eğitimi aldıktan sonra size getirilerini de göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü söz konusu içerik Türk Hukuku değil Amerikan Hukuku olacaktır.

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Polonya’da Eğitim ve Yaşam

Polonya’nın, Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte ferah yaşam şartlarına kavuşmas…