Anasayfa Amerika Amerika J1 Vizesi

Amerika J1 Vizesi

8 min read
0
0

Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmak için farklı ülkelerden her yıl milyonlara ulaşan başvurular gerçekleşir. Özellikle eğitim hayatındaki gelişim, akademik kariyer ve mesleki konularda gerçekleşen başvurular için farklı vize uygulamaları sunan ABD, J1 vizesi ile farklı bir değişim programı sunmaktadır. ABD Dışişleri Bakanlığının yürüttüğü 15 farklı Değişim Programı için verilen Amerika J1 Vizesi göçmenlik statüsü tanımayan kısa süreli çalışma vizesi* olarak bilinir.

Amerika J1 Vizesi Nedir?

Amerika J1 vizesi nedir sorusuna Amerika’da çalışabileceğiniz ya da değişim programlarına katılabileceğiniz bir program vizesi olarak cevap verilebilir. Çeşitli sponsorluklar ile kabul edilen öğrenciler, Amerika Birleşik Devletlerinde çalışma imkânı bulurlar. Genellikle adayların başvurularında %95’lik kabul oranına sahip olan J1 vizesi başarılı bir göçmen olmayan Amerikan vize uygulamasıdır.

J1 Vize Avantajları

J1 vize avantajları konusunda özellikle öğrencilerin dil gelişimi ve ticari yeteneklerindeki gelişimler büyük bir avantaj elde etmelerini sağlar. J1 vize avantajları arasında eğitim programından yararlanan öğrenci ya da diğer çalışma programlardan yararlanan kişiler, ödedikleri program ücretlerini kabul edilmeleri halinde eş ve çocukları için herhangi bir ödeme yapmalarına gerek kalmadan Amerika’da yaşayacakları süreyi geçirebilirler.

J1 Vizesi ile Hangi Programlara Katılmak Mümkündür?

J1 vizesi ile katılabileceğiniz toplam 15 farklı program bulunmaktadır. Bu programların herbiri için başvuruda istenen kriterler farklılaşmaktadır. Programlar Aupair, Camp Counselor, College and University Student, Government Visitor, Intern, International Visitor, Physician, Professor, Research Scholar, Secondary School Student, Short-Term Scholar, Specialist, Summer Work Travel, Teacher, Trainee olmaktadır.

J1 Vizesine Nasıl Başvuru Yapılır?

J1 vizesine başvuru yapabilmek için bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımları takip ederek vize talebinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda bu adımları sizin için listeledik:

İlk Aşama

Öncelike J1 vize tipini alabilmek için gidebileceğiniz farklı farklı program seçenekleri bulunmaktadır. İlk aşamada bu programlar arasından yapmak istediğiniz, kendinizi geliştirmek istediğiniz konuyu belirlemek olmalıdır. Amerikan hükümetinin resmi olarak yayınladığı program kataloğundan detaylı bilgi alabilir ve programınızı seçebilirsiniz.

(https://j1visa.state.gov/programs)

İkinci Aşama

Katılmak istediğiniz programı seçtikten sonra yapmanız gereken ikinci adım bu programa sponsor bulmaktır. Bu sponsorlar bahsedilen programlar ile bağlantısı olan kurum ya da kişilerdir. Amerikan Kültür dernekleri, uluslararası kültür merkezleri, özel danışmanlık firmaları bu sponsorlar arasında gösterilebilir.

Üçüncü Aşama

Sponsor tarafından seçildikten sonra gelen aşama ise programının ücretinin ödenmesi ve başvuru formunun doldurulmasıdır. Başvuru formu ile birlikte SEVIS ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Dördüncü Aşama

Bu aşamada artık Amerika’da gitmek istediğiniz programa başvurunuzu yapmış, onaylarınızı almış durumdasınız. Sırada bu programa katılmanızı sağlayacak J1-vizesi için Amerikan konsolosluğuna vize başvurusu yapmak kaldı. Amerika konsolosluğundan randevu alarak başvuru formunuz, SEVIS faturanız, vize başvuru formu, pasaport, fotoğraf ve vize başvuru ücretiniz ile birlikte giderek vize görüşmesi yaparak J1-vizesini almaya hak kazanabilirsiniz.

J1 Vizesi için Yıllık Belirli Bir Kota Var Mıdır?

J1 vizesi için yıllık kota başvuru yapan kişilere açıklanmasa da sponsorlar tarafından belirlenmektedir.

J1 Vizesi için Ne Kadar Bir Vize Masrafı Olur?

J1 vizesi için $160(Amerikan Doları) vize ücreti alınmaktadır. Seçtiğiniz programın tipine göre de $35 ile $500 (Amerikan Doları) masraf ile karşılaşılabilirsiniz.

J1 Vizesi Kaç Yıl Geçerlidir?

J1 vizesinin süresi başvuru yapılan programa göre değişkenlik göstermektedir. Amerika J1 vizesi bazı programlarda 4-5 haftalık bir süre için verilirken bazı programlarda bu süre 5 yıla kadar uzamaktadır.

J1 Vizeye Sahip Olan Kişilerin Eş ve Çocukları için Vize Nasıl Olur?

J1 vizesi sahiplerinin eş ve 21 yaş altında olan evlenmemiş çocuklarına J2 vizesi ile süreç içerisinde Amerika’da oturma izni elde edebilirler. Farklı programlar için farklı şartlarda verilen J2 vizesi gereği aile fertlerinin vize imkânlarından yararlanmamaları da söz konusu olabilir.

Diğer Vizeler Hakkında Sayfamızı İnceleyebilirsiniz!

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Pasaport Harçları

2019 yılı Ocak ayıyla birlikte pasaport harçları yüzde 24 oranında zamlanmıştır. Pasaport …