Anasayfa İngiltere İngiltere’de Lise Eğitimi

İngiltere’de Lise Eğitimi

6 min read
0
0

Birleşik Krallık, dil eğitimi ve yaz okulları, lise seviyesindeki okulları ve üniversiteleriyle, dünya çapında özel üne sahip bir eğitim anlayışıyla tanınmaktadır. İngiltere’de Lise Eğitimi ise farklı bilim dallarında üniversite ve akademik kariyer için gerekli altyapının alınması konusunda, çok başarılı bir orta öğretim müfredatıyla, eğitim vermektedir. İngiltere, Avrupa kıtasındaki yüksek prestijli okulların da ana vatanıdır. İngilizce dilinin en iyi öğrenildiği yer olması, tarihi ve kültürel zenginlikleri ve Avrupa kültürünün geleneksel yapısıyla, diğer ülkelerdeki yaşam standartlarından farklı atmosferiyle, oldukça fazla ilgi çekmektedir.

İngiltere’de Lise Eğitimi devlet okulları ve özel statülü kurumlar tarafından verilmektedir. Her iki kurumsal yapıda, İngiliz hükümetinin ciddi denetimleri ile işlerlik kazanır. Özel statülü lise ve orta öğretim kurumlarındaki eğitim, tüm öğrencilerin ayrım yapılmadan, tam donanım ve eğitim ihtiyaçları eksiksiz olacak şekilde düzenlenmiştir. Hükümet, her öğrencinin farklı ihtiyaç ve sosyal şartlarını değerlendirerek, yatılı liseler, gündüz liseleri, hazırlık okulları ve özel statülü meslek okullarıyla eğitim hizmetini verir.

İngiltere’de Lise Eğitimi Sistemi Nasıldır?

İngiltere’de Lise Eğitimi, temelinde iki ayrı müfredat sistemi barındırır. İleri Derece (A Level), Uluslararası Derece (IB) müfredatları, öğrencilerin tüm eğitim ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmaktadır. Orta öğretime uygun Fen Bilimleri, Matematik, Müzik, Dil ve Sosyal Bilimler gibi temel dersler yanında Sanat, Politika, Ekonomi, Sosyoloji ve ayrıntılı Fizik(öğrencinin tercihine göre) dersleri de verilmektedir.

Yabancı öğrenciler için İngiltere’de Lise Eğitimi, yüksek seviyede akademik hazırlık, yetenek gelişimi ve her konudaki ihtiyaçlarına uygun destek programları da içerir. Spor aktiviteleri ile sanatsal gelişim uygulamaları, oldukça yaygındır ve hedef olarak yetenekli öğrencilere, akademik seviyede uygulanır.

Mezuniyet şartları, ülkemizdekinden farklı olarak, A Level ve IB programlarında 2 yıl eğitim almak, eğitimler sırasında yüksek ortalama elde etmek gerekir. Yıllık programlar bizdeki gibi iki dönem değil, üç dönem şeklindedir. Her iki programda özellikle İngiliz üniversitelerine girebilmek için yeterli eğitimi sağlamaktadır. Yurtdışı orta öğretim için gelen öğrenciler, IB programlarındaki başarılarını İngiltere dışındaki ülkelerin akademik okullarında da, değerlendirme imkânı bulurlar.

Avantajları Nelerdir?

İngiltere’de Lise Eğitimi almanın birçok avantajı bulunur. Öncelikle en iyi kurslarda bile elde edilemeyecek seviyede yabancı dil eğitimi alınır.

Başarılı eğitimin sonunda alınan diploma, tüm dünyada geçerliliğe sahiptir. Ülkemizdeki gibi yüksek öğrenim sınavları olmadan İngiltere başta olmak üzere, birçok ülkede üniversiteye girilebilir. Özel ve kişisel yetenek gelişimine olan yüksek katkısı, diğer ülkelerin çok üzerindedir. Gurup eğitimleri gibi seçenekleri ile okul sonrası hayata adaptasyonu kolaylaştırır. İngiliz orta öğretim sistemindeki toplumsal program zorunlulukları sebebiyle, kamu disiplini ve toplumsal bilince sahip kişilik gelişimi sağlanır. Daha etkili ve profesyonel destekli spor aktivitelerinden yararlanılır. Farklı ülkelerden gelen öğrenciler ile dünya vatandaşlığı yolunda adımlar atılır.

İngiltere’de Lise Eğitimi ve yüksek öğrenimi sonrasında, yüksek prestijli diplomalar ile daha etkili iş imkânları ve İngiltere’de yaşama imkânı elde edilebilir.

Daha Fazla
Load More In İngiltere

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …