Anasayfa Avustralya Avustralya’da Lise Eğitimi

Avustralya’da Lise Eğitimi

7 min read
0
0

Yüksek yaşam standartlarındaki Avustralya, Birleşmiş Milletler’den de yüksek notlar alan bir ülkedir. Eğitim konusundaki başarısı, lisans ve lisansüstü yüksek öğretim seviyelerinde olduğu kadar, orta öğrenimde de çok başarılıdır. Yabancı öğrenci kabul edebilirliği ile çok kültürlü yapısına büyük katkı yapan, Avustralya’da Lise Eğitimi ile farklı ülkelerdeki üniversitelere girmekte kolaylaşmaktadır. Kısaca yabancı öğrenci kabulü, alınan diplomaların, farklı ülkelerde geçerliliğini sağlamaktadır. Farklı kültürel ve coğrafi yapısı ise orta öğrenim için Avustralya’yı tercih edenleri büyülemektedir. 13 – 18 yaş aralığındaki orta düzeyde İngilizceye sahip, bir orta öğretim kurumunda kayıtlı veya liseye başlayacak öğrenciler, Avustralya’da Lise Eğitimi için başvuru yapabilirler.

Doğrudan okullar ile iletişim kurularak yapılacak başvuruların ardından, kabul belgesi alınması durumunda, Avustralya’nın ülkemiz temsilcilikleriyle irtibata geçilerek, gerekli vize işlemlerine başlanabilir.

Avustralya’da Lise Eğitimi Sistemi Nasıldır?

Avustralya’da Lise Eğitimi, klasik iki dönemli ya da 4 dönemden oluşan akademik bir yıllık süreç olarak verilir. Hemen her ülkede olduğu gibi devlet kurumu ve özel statülü okullar, yerli ve yabancı öğrenci alabilmekteler. Yabancı öğrenciler, yatılı okuma imkanına sahip oldukları gibi Avustralyalı ailelerin yanında da misafir olarak kalabilirler. Misafir olarak kalınacak gönüllü aileler, çok özenle seçilmektedir. Konaklama tipi olarak yurt seçeneği de öğrenciler tarafından değerlendirilmektedir. Yurtlarda 2 ila 4 kişilik odalarda her türlü konfor mevcuttur ve erkek öğrenciler ile kız öğrenciler ayrı ayrı kalmaktadır.

Devlet kurumu okullarında en fazla 30 kişilik, özel okullarda ise 20 kişilik sınıflar bulunur. Başta İngilizce, Tarih, Matematik, Coğrafya, Fen Bilimler, Sosyal Bilimler, Beden Eğitimi ve Müzik gibi orta öğrenime uygun müfredat ile eğitim verilir. Devlet kurumu olan okullar genel olarak, Sunshine ve Gold Coast bölgelerinde merkezi şehirlere yakın olan, orta büyüklükteki şehirlerde yer alır. Yapılan araştırmalarda bu gibi alanlarda eğitim alan öğrencilerin, büyükşehirlerde eğitim alanlara göre daha başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Avustralya’da Lise Eğitimi için programlarının başlama tarihleri, önceden takip edilmeli ve en az üç ay önceden başvuru ve iletişime geçilmelidir. Başvuruların sonuçları ise 2 ila 5 hafta kadar sürmektedir.

Avantajları Nelerdir?

Anadil Seviyesinde İngilize

Avustralya’da Lise Eğitimi orta öğretim çağındaki öğrencilere çok özel avantajlar sunar. Öncelikle yabancı dil konusundaki avantajı oldukça büyüktür. Ülkenin ana dil olarak İngilizceyi konuşması, yüksek maliyetli dil kurslarında bile elde edilemeyecek seviyede, dil öğrenimi için önemlidir.

Kaliteli Eğitim

Avustralya hükümetinin eğitime yaptığı yatırımlar ve manevi destekler sayesinde, kalite bakımından oldukça iyi seviyede, orta öğretim eğitimi verilmektedir. Hem yabancı öğrenci kabulü, hem de ülkenin çok kültürlü yapısı sayesinde, dünyanın birçok yerinden gelmiş farklı kültür ve diller konusunda bilgi sahibi olunabilir. Daha ileriki zamanlarda, yabancı ülkelerde veya Avustralya’da alınacak yüksek öğrenim için altyapı sağlanır. Başarılı bir eğitim sonunda elde edilen diploma ve diğer belgeler, daha önce de bahsettiğimiz gibi dünyanın birçok ülkesinde ömür boyu geçerlidir. Bu sayede farklı bir ülkede üniversiteye başvurularda, öğrencilere büyük avantaj sağlar.

Sınavsız Üniversite

Avustralya’da lise eğitimi almak öğrenciye tüm dünyada geçerli bir lise diploması imkanı sağlarken, öğrenci Türkiye’de üniversite okumak isterse bu durumda yabancı öğrenci kontenjanlarından yararlanarak sınavsız bir şekilde Türkiye’deki üniversitelere girebilir. Son bir yılını Avustralya’da lise okuyarak mezun olabilen öğrenciler de bu imkandan yararlanabilirler. Bu seçenek ile ilerlemeyi düşünen öğrencilerin Türkiye’de hangi üniversitelere gidebileceğini ve bu üniversitelerin kaç adet yabancı öğrenci kontenjanı olduğunu incelemesi önemlidir.

Daha Fazla
Load More In Avustralya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …