Anasayfa Amerika Greencard Çekilişi ile Amerika’da Yaşamak

Greencard Çekilişi ile Amerika’da Yaşamak

9 min read
0
0

Greencard Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri Göçmen Bürosu, iş gücü ve kültürü artırmak için her sene pek çok farklı ülkeden göçmen vatandaş kabul alır. Amerikada göçmenlik yollarından biri olarak da Green Card gösterilir. Diversity Visa Program olarak da geçen Green Card Çekilişi 1990 yılından beri resmi olarak yürürlüktedir. Her yıl farklı kültür ve ülkeden elli beş bin insan Green Card sayesinde Amerika vatandaşı olmaktadır. Çekilişi kazanan insanlar Amerika’ da oturma ve çalışma iznine sahip olurlar. Yani Green Card kazanmış olurlar. Green Card kazanan insanların mevcut ülke vatandaşlıkları da devam eder. Yani Türkiye’ den Green Card’a başvurduysanız ve kabul aldıysanız dahi Türk vatandaşlığınız devam eder. Green Card ile göçmenlik hakkı elde ettikten 5 yıl sonra da Amerika vatandaşlığı elde etmek için başvuru yapabilirsiniz. Greencard çekilişi bilgisayar ortamında gerçekleşir. Lise veya dengi bir okuldan mezunsanız hangi ülkeden olursanız olun şartlar eşittir.

Greencard Çekilişi - NewyorkGreencard Çekilişi Nedir?

Greencard (Yeşil Kart) bildiğiniz üzere Amerika Birleşik Devletleri’nde ömür boyunca oturma ve çalışma izninizi sağlar. Greencard almanın pek çok yolu bulunmaktadır. Bunlardan en kolay ve ucuz yolu her senenin Ekim ayında Amerika hükümetince düzenlenen Green Card çekilişine katılmaktır. Greencard çekilişine başvuran her insan eşit şansa sahiptir. Green Card çekilişi için kesinlikle katılmaya uygun ülkenin vatandaşları arasında olmalısınız. Her yıl Amerika hükümeti tarafından bu ülkeler açıklanmaktadır. İçerisinde Türkiye de vardır. Lise veya lise dengi bir diplomaya sahip olma şartı vardır. Eğer böyle bir eğitiminiz yoksa bile son beş yılda içinde eğitim, tecrübe veya uzmanlık gerektiren bir alanda iki yıl çalışmış olmanız gerekir. On sekiz yaşını geçmiş olmanız gerekir.

Greencard Çekilişi Nasıl Yapılır?

Greencard Çekilişi - Statue of Liberty

Green Card çekilişi için yapılan tüm başvurular Kentucky Consular Center (KCC)’ da toplanır. Daha sonra başvurular 6 coğrafi bölgeye ayrılır ve numaralanır. Çekiliş bir bilgisayar tarafından yapılmaktadır. Tüm başvuranlar için kazanma ihtimalleri aynıdır. Çekiliş bittikten sonra kimseye posta yoluyla ayrıca bilgi verilmez. Sonuçlar Göçmenlik Bürosu tarafından resmi web sitesi aracılığı ile verilir. Size özel olarak verilen “Confirmation” numarası ile sizin bizzat kontrol etmeniz gerekir. Eğer kazanan kişiler arasındaysanız, bu aşamadan sonraki izlemeniz gereken yol hakkında bilgi verilir. Evraklarınızı tamamlamalısınız. Kazandıktan sonra eğer vazgeçtiyseniz Amerika Birleşik Devletleri sizi Amerika’ da yaşamak ve çalışmak konusunda zorunlu tutmaz. Ancak Green Card hakkınızı kaybetmek istemiyorsanız, ilk 6 ay içinde Amerika’ya giriş yapmalı ve zamanla hayatınızı tamamen Amerika’da geçirecek şekilde planlamalısınız. Zira Amerika hükümeti, Green cardı kazanan kişilerin Amerika’da yaşayarak kendi kültürünü sunmasını beklemektedir.

Greencard Çekilişi Ne Zaman Yapılır?

Greencard başvuruları her yıl Ekim sonu ya da Kasım ayı başında sona ermektedir. Başvuru tarihini takip eden Mayıs ayında ise sonuçlar açıklanmaktadır.

Çekiliş ile Greencard Kazanmanın Avantajları Neledir?

Green card sahibi kişi, eşi ve yirmi bir yaş altı tüm bekar çocukları Amerika’da yaşama hakkına sahip olur. Bu hak sınırsız yani ömür boyudur. Amerika vatandaşlarına tanınan seçme ve seçilme hakkı hariç tüm haklara sahip olunur. Hatta Green Card sahibi kişiler kendi şirketlerini açabilirler. Green Card sahibi öğrenciler Amerika’da okuma haklarını devlet ya da özel okulların burs ve indirim gibi şartlarından yararlanarak destekleyebilir. Ayrıca Green Card sahipleri Amerika’da sürücü belgesi alabilir, bunun yanı sıra Amerika’ya bağlı tüm eyaletlere istedikleri gibi seyahat edebilir. Green Card sahibi olmak, Amerika dışı diğer ülkelere yaptığınız vize başvurularınız için büyük kolaylık sağlar. Eğer 5 yıl boyunca adli bir suç işlemezseniz, 5 yılın sonunda Amerika vatandaşı olabilirsiniz. Böylece çifte vatandaşlık statüsüne de geçebilirsiniz.

Amerika’da yaşamak, eğitim almak ve çalışmak istiyorsanız, Greencard ile Amerika’da Yaşam avantajını yakalamak için gelin başvurunuza yardımcı olalım.

Hemen iletişime geçin, danışmanlarımız Greencard çekilişine katılabilmeniz için size yardımcı olsun.

 • Amerika'da Göçmen Olma Yöntemleri

  Amerika’da Göçmen Olma Yöntemleri Nelerdir?

  Amerika’da yaşama hayali kuranlar için en önemli bariyer Amerika’da yasal bir …
Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Yurt Dışı İş İmkanları ve Çalışma Şartları

Günümüzde pek çok kişi daha iyi yaşam standardına sahip olabilmek için yurt dışında iş imk…