Anasayfa Eğitim Çocuğunuzun Kodlama Dili Öğrenmesini Gerektiren 9 Sebep

Çocuğunuzun Kodlama Dili Öğrenmesini Gerektiren 9 Sebep

19 min read
0
0

Son birkaç yılda, kendinize en az bir kez “Çocuklara Kodlama Dili öğretebilmek için ne yapmalı?” diye sormuş olabilirsiniz?

Seni duyuyorum!

Ama önce, sadece aldatmaca olmadığını söyleyeyim.

Ama bundan önce bile, bazı şeyleri tanımlayalım.

Kodlama: Çocuklar için Tanımı

Çocuklar için kodlama, çocukların kodlamaya dâhil olmaları için mevcut olan fırsatların toplanması anlamına gelir. Genç bir zihnin bu kadar karmaşık görünen bir şeyi öğrenmesini hayal etmek zor da olsa, birçok kodlama yaz kamplarının, programların, web sitelerinin ve oyuncakların eğlenceli ve sindirilebilir kodların yazılmasına katkıda bulunmaları sayesinde kesinlikle ulaşılabilir bir gerçek olmaktadır.

En temel düzeyde kodlama, bilgisayarlarla nasıl iletişim kurduğumuz ve web sitelerini, uygulamaları, video oyunlarını ve daha fazlasını yapmak ve çalıştırmak için kullandığımız bir şeydir. Kodlamayı öğrenmek, belirli bir dilde nasıl konuşulacağını ve yazılacağını öğrenmek gibidir; bilgisayar dili.

Kodlama dünyasında çok fazla kısaltma ve gizemli terimler vardır: HTML, CSS, Java, Ruby, vb. Çok fazla olabilir. Çocuğunuz için en iyi kodlama dilini seçmek bir sonraki en büyük adımdır. Şimdilik, öğrencilerin neden kod yazması gerektiğine bakacağız.

Çocuklar Neden Kodlama Dili Öğrenmelidir?

Yıllar önce kodlama yeni konuşulmaya başlandığında, bunu yanıltıcı olarak belirleyebilirdiniz çünkü tüm fikir eğitim sistemi için yeniydi ve alışılmamıştı. Ve bu “kodlama öğren” popüler sözü hiçbir şekilde temelsiz değildi, yıllar gerçekten nasıl bir şey olduğunu söyleyecekti.

İşte şimdi 2018 deyiz.

Zaman geçti ve ama hala 2018 de STEM eğitim istatistikleri görüyoruz, 2.4 milyon STEM işi doldurulamayacak. Ve STEM deki diğer tüm yeni işlerin temeli hesaplamaya dayanıyor, fakat STEM mezunlarının sadece %8 i Bilgisayar Mühendisliği okuyor.

Resmi olarak “kodlama harikadır, öyleyse devam edin” demenin ötesine geçtik. Bunun yerine, şimdi “kodlama gerçekten harikadır, öyleyse devam edin, bunu muhakkak yapın, sonuçlarıyla ödüllendirileceksiniz” diyoruz.

Başka bir deyişle, işler var hem de çok fazla ve bu işler gerçekten iyi kazançlı.

Bunu daha da iyi kılan şey, sadece iyi kazançlı işlerin olması değildir (eğer durum buysa daha kısa bir blog yazısı olacaktı.). Kodlamayı öğrenen çocuklar aynı zamanda yan ürün olarak yaratıcılık, problem çözme, işbirliği, iletişim ve diğer becerilerini de olgunlaştırırlar.

O zaman bakalım!

  1. Programcılar yüksek talep görüyor
  2. Kodlamayı öğrenmek rekabet avantajına yol açar
  3. Programlama bilgisi, çocukların çevrelerindeki dünyayı daha iyi anlamalarına yardımcı olur
  4. Kodlama eğlenceli ve tatmin edicidir
  5. Kodlama yaratıcılığı arttırır
  6. Kodlama problem çözmeyi arttırır
  7. Kodlama öğretmeyi kalıcı yapar
  8. Kodlama işbirliğini geliştirir
  9. Kodlama iletişimi geliştirir

Kodlama Dili1. Programcılar yüksek talep görüyor

Daha önce de belirtildiği gibi, code.org sitesine göre, tüm yeni STEM işlerinin temeli hesaplama üzerinedir; fakat STEM mezunlarının sadece %8 i Bilgisayar Mühendisliği okumaktadır. Bu ciddi bir bilgisayar uzmanı eksikliğidir.

Kodlama öğrenmek, özellikle bilgisayar işlerinin ulusal ortalamaların iki katından fazla büyüdüğü bir dünyada, çocuğunuzun kârlı bir STEM kariyerini sağlama olasılığını arttıracaktır.

Kodlama hızlı bir şekilde hayati bir beceri haline geldi ve code.org bilgisayar uzmanlarının üniversite mezunlarının ortalamasından daha fazla kazanabileceğine işaret etmektedir.

2. Kodlama kolejlere, stajlara ve işlere başvururken rekabet avantajı sağlar.

Eğer akranlarınızın birçoğunun sahip olmadığı bir yeteneğe sahipseniz – kodlama kabiliyeti gibi- kolej kabul görevlilerinin ve işverenlerin gözünde daha çok arzulanırsınız. Sade ve basit.

3. Programlama bilgisi ile öğrenciler çevrelerindeki dünyayı daha iyi anlarlar.

Çoğumuz akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, sosyal medya ağları ve video oyunlarının çalışmasını sağlayan ilk şey hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. Temel programlama bilgisi, kullandığımız (ve aldığımız) teknolojilerle her gün etkileşimde bulunma şeklimizi değiştirebilir ve gözümüzü kodlamanın sonsuz olasılıklarına açabilir.

4. Programlama eğlenceli ve tatmin edicidir.

Programlama mantık tabanlıyken, aynı zamanda son derece yaratıcı bir aktivitedir. Nasıl kodlanacağını biliyorsanız, yukarıda belirtilen uygulamaları, video oyunlarını, web sitelerini ve daha fazlasını geliştirebilirsiniz!

Birçok geliştirici için, kodlamanın cazibesinin bir kısmı, kodlarının iyi bir hata ayıklama oturumu sonrasında hayata geçirilmesi ve ödülüdür. Ancak kanmayın, doğru talimat ile programlamaya başlamak kolay ve eğlenceli olabilir.

5. Kodlama yaratıcılığı arttırır.

Bir dil öğrendiğinde, kendini ifade etmek için kullanırsın. Aynısı kod için de geçerlidir. Kodlama sayesinde çocuklar dijital medya ve teknolojiyi tüketmez, aynı zamanda bunları yaratırlar. Bir video oyununu oynamak veya bir uygulamayı kullanmak yerine kendi video oyunlarını yapmayı hayal edebilir veya kendi web sitelerinin veya uygulamalarının nasıl görüneceğini hayal edebilirler.

6. Kodlama problem çözmeyi geliştirir.

Çocuklar kodlama yaparken, karmaşık problemleri alır ve onları daha küçük parçalara ayırırlar.

Çocuklar, bir yazılım mühendisinin yaptığı gibi, mantıklı, hesaplamalı bir düşünce ile bir probleme yaklaşmanın nasıl bir şey olduğunu öğrenirler.

SongKick’in CTO’su Dan Crow’un açıkladığı gibi, “Hesaplamalı düşünme, büyük problemleri daha küçük ve daha kolay yönetilebilir bir problemler dizisi haline getirerek nasıl ele alacağınızı öğretir.”

Bu mantıksal düşünme okul, iş ve hayattaki güçlü bir araçtır.

7. Kodlama kalıcılığı arttırır.

Kodlamayı öğrenmek, yeni bir disiplin gibi, bir meydan okumadır. Böylece, karmaşık problemlerle uğraşmak – ve bu arada hata yapmak- çok sinir bozucu olabilir.

Kodlama, bu tür zorluklar karşısında kalıcı bir inatçılığı öğretir. Araştırma ve işbirliği yoluyla problemin nasıl çözüleceğini ve çözümlere nasıl bakılacağını öğrenmek, bu çok istenen beceriyi meydana getirir.

8. Kodlama işbirliğini geliştirir.

Herkes nasıl kodlama yapılabileceğini öğrenebilir – çocuklar her ırktan, her cinsten ve her çevreden gelenlerle birlikte öğrenebilir. Çocuklar, teknolojideki ortak bir ilgi ile birleştirilen her türden akran ile bir araya gelirler ve öğrenirler.

Sınıflar ve iD Tech gibi diğer kişisel ortamlar, yüz yüze işbirliği için çocukları bir araya getirirler. Çevrimiçi öğrenen çocuklar aynı zamanda büyüyebilir, birbirlerine sorular sorabilir, problemleri çözmek ve birlikte bir şeyler yaratmak için çalışabilirler.

Minecraft gibi birçok oyun da eğitimsel faydaların bir kısmını sunuyor, çünkü onlar da dünyanın dört bir yanındaki meslektaşlarıyla kodlama, işbirliği ve katılımı içeriyorlar.

9. Kodlama iletişimi geliştirir.

İletişim okul, iş ve yaşam boyunca kesinlikle gerekli bir beceridir. Karmaşık fikirleri basit bir şekilde açık olarak iletebilen insanlar, farklı endüstrilerde ve farklı yaşam şekillerinde başarılı olma eğilimindedirler.

Çocuklar kod yazmayı öğrendiklerinde, hayal edilebilecek en basit fikirli kitleyle nasıl iletişim kuracaklarını öğrenirler: bilgisayarlar. Belirtildiği gibi, kodlama, çocuklara karmaşık fikirleri nasıl yıkacaklarını ve bilgisayarların anlayabileceği bir şekilde nasıl düzenleyebileceklerini öğretir.

Ama bütün bunlarla birlikte, dikkatle devam edin…

Tamam, şimdi kendi etrafımda dönmeyeceğim ve kodlamayı öğrenmemelisiniz demeyeceğim, belli ki daha fazlasını…

Neden sadece kod?

Böyle basit bir soru ve ardından gelen ve kodlamanın çocuğunuz için doğru olup olmadığına karar vermede yol gösterecek aşağıdaki sorular sorulabilir:

Çocuğum özellikle kodlamayı öğrenmek istemiyorsa? Bu onları başarısız yapar mı?

Hayatta iyi bir staj yapma şansı olmayacak mı? İyi bir işi olmayacak mı?

Ya sadece “teknoloji” yi öğrenmek istiyorsa? Bu uygun bir seçenek mi?

Ya X öğrenmek isterse? Ya da Y? Ya da Z? Bunlar gelecekte geçerli mi?

Aynı şekilde, eğer sadece kodlamayı öğrendiyse, bu onları en tepeye çıkarır mıydı?

Öyleyse, benim ya da başka birinin sizi “kodlamayı öğrenmek” için çağırdığını söyleyerek başlayayım.

Demek istediğim, asla okumaya cesaret edemezsin, yazamazsın. Veya çarpım tablosunu pencereden bölme yaparken öğrenirsin.  Facebook bir programcı tarafından oluşturuldu, fakat tasarım olmadan ne olurdu?

Yani, her durumda, kodlama ilgisi olan bir çocuğunuz varsa, evet, lütfen onlara KODLAMAYI ÖĞRENMELERİ için yardım edin. Bir ilgileri yoksa yine de düşünün. En azından ona bir şans verdiğinize sevineceksiniz.

Ama bu süreçte diğer şeyleri de unutmayın. Onlara daha uygun olanı seçtiklerinde “teknoloji” yi öğrenmelerine, oyun geliştirme olanaklarına, 3D baskı veya video üretimini keşfetmelerine yardımcı olun. Fotoğrafa yöneltin, eğer gerçekten bir hobi olarak ya da gelecekteki kariyeri olarak yapmak istedikleri şey fotoğrafçılıksa.

Pazarlama, tanıtım ve daha fazlasına sahip olmalarını sağlayın ya da nasıl lider olunacağını öğretin. Öğrenme fırsatlarının bir listesi vardır ve bu liste uzayıp gider. Kodlama sizi uzağa taşıyabilir, fakat yaratıcılığınızı geliştirmek için tamamlayıcı becerilere de sahip olmanız gerekir.

Duyduğum en şaşırtıcı şeylerden birisi, Steve Jobs’un Apple için kod yazmamasıydı. Evet hiç.

Buna inanabiliyor musun? Eğer Steve Jobs’un başarılı olup olmadığını sorsaydım, bana dönüp gökyüzünün mavi mi yoksa çimenin yeşil mi olduğunu sorardın.

Jobs yeryüzündeki en başarılı insanlardan biriydi… Çünkü o, iyi bir kodlayıcı olduğu için değil, bir vizyonu iletecek kadar bilgili ve başka konularda yetenekli olduğu için en başarılı insanlardan biriydi.

Daha Fazla
Load More In Eğitim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Polonya’da Eğitim ve Yaşam

Polonya’nın, Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte ferah yaşam şartlarına kavuşmas…