Anasayfa Eğitim Mezuniyet Sonrası Kazancınızı Maksimuma Çıkarmak için Ne Okumalısınız?

Mezuniyet Sonrası Kazancınızı Maksimuma Çıkarmak için Ne Okumalısınız?

9 min read
0
0

Mezuniyet Sonrası Kazancınızı Maksimuma Çıkarmak her öğrencinin aklındaki bir konudur. Bir üniversite programı için seçim yapan öğrenci ders ve eğitim seçimi sırasında gelecekteki kazancını düşünmekten biraz uzak olsa da günün sonunda her öğrenci bu imkanlar için planlama yapmaktadır.

Araştırmacılar, Birleşik Krallık’da 400.000 den fazla lisans mezununun mezuniyet sonrası kazançları hakkında bilgi topladılar. En kapsamlı veri ile okul seçme aşamasındaki öğrencileri bilgilendirmek amacıyla analiz ettiler ve biz de sizin için bu yazıyı oluşturduk.

Mezuniyet Sonrası Kazançlar için Bulgular

Her ne kadar Amerika Birleşik Devletlerinde de benzer bilgiler bir süredir mevcut olsa da, bu çalışma Birleşik Krallıkta ilk kez yapılmış olup, karşılaştırılabilir bir analiz sunmaktadır.

Analizin sonuçlarına baktığımızda bazı bulgular hiç şaşırtıcı değildir. Tıp en iyi kazancın olduğu lisans dalı olurken, ölçeğin diğer ucunda ise güzel sanat dalları vardı. Aradaki grup ise daha az tahmin edilebilir lisans dallarıdır.

Tıp, eczacılık ve İngilizce bölümleri kadınlar için daha iyi bir kazanç sağlarken, bilgisayar mühendisliği bölümü erkekler için daha iyi kazanç sağlamaktadır.

Düşük sosyo-ekonomik geçmişe sahip olan öğrenciler tıp ve eğitim fakültesi bölümlerini okuduklarında daha iyi gelir elde ettikleri gözlemlenmiştir. Bunun tam tersi olarak ise daha yüksek sosyo-ekonomik gruplardan gelen öğrenciler için ise ekonomi ve tarih bölümlerini okuduklarında daha iyi gelirler elde ettikleri görülmüştür.

Okurken daha düşük başarı düzeyine sahip olan öğrenciler, sosyal bakım ve güzel sanat dalları mezunları arasında daha yüksek performans göstermişlerdir.

Beş Yıl Sonra Kazançlar ve Beklentiler Ne Oluyor?

Mali Çalışmalar Enstitüsü araştırmacıları, 463.000 İngilizce eğitim alan mezununların mezuniyetlerinden beş yıl sonraki kazançlarını analiz ettiler ve sonuçlar Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlandı.

Bu raporda tıp, matematik ve ekonomi mezunlarının genellikle mezunların ortalamasından en az %30 daha fazla para kazandığı görülmektedir. Bu dereceye sahip olan öğrencilerin özelliklerinden şunlar da çıkarılmaktadır. Eczacılık ve ekonomi mezunları ile karşılaştırıldığındaden fazla ve işletme, bilgisayar ve mimarlık mezunları ile karşılaştırıldığında ise daha fazla kazanç sağlamaktadırlar.

Ölçeğin diğer ucundaki güzel sanat mezunları ortalamadan %25 daha düşük kazanç elde ederken, öğrencilerin beklentilerini ele aldığımız zaman onlar yine de %15 daha düşüğünü beklemektedir.

Mezunların eğitim durumunu değerlendirdiğimiz zaman ise üniversite öncesinde özel okulda ücretli bir eğitim alan öğrenciler, daha düşük ekonomik şartlarda okuyan öğrencilere göre %7-9 oranında daha fazla maaş beklentisine sahip oluyorlar. Buna ek olarak üniversiteler arasındaki kazançlarda da önemli farklılıklar vardır. Örneğin farklı üniversitelerde aynı konuyu araştırmak, çok farklı bir getiri oranıyla sonuçlanabilir.

Mezuniyet Sonrası Kazancınızı Maksimuma Çıkarmak Ne Yapmalı?

Russel Grup tarafından yapılan araştırmayı bir de genel olarak değerlendirelim. Bu araştırma içerisinde Oxford ve Cambridge olmak üzere üniversite öğrencileri bulunmaktadır. Öğrencilerin büyük çoğunluğu eğitim aldıkları alan için yüksek geri dönüş beklentisi içinde bulunuyorlar. Sonuç olarak araştırmacılar detaylı analizlerini sonuçlandırdılar. Çalışma hayatında daha fazla kazanmanın kriteri yüksek bir kalite öğretime mi yoksa daha prestijli bir kurumda eğitim almak ile mi ilgili olduğunu kesin olarak tespit edemediler.

Bu araştırma sonucuna ek olarak aynı üniversite içerisinde farklı bölümlerde okuyan öğrenciler için de değişken bir durum vardır. Örneğin Cambridge üniversitesinde, İngiliz dili eğitimi alan bir kadın öğrenci ortalamadan %4 daha az kazanmaktadır. Aynı üniversite sanat okuyan bir erkek öğrenci ise ortalamadan %26 daha fazla kazanma durumu olabilmektedir.

Mezuniyet Sonrası Kazancınızı Maksimuma Çıkarmak bir eğitim ya da ders seçmenin tek veya belki de en büyük faktörü olmamalıdır. Öğrenci doğasında bulunan güçlü yanları ve yeteneklerini dikkate alarak bir seçim yapması başarılı olması yönünde en doğru adım gibi görünmektedir. Bu şekilde kendi yapısına uygun işi yaparken hem de para kazanıyor olacak. Bu şekilde hem keyif aldığı bir işi yaparken hem de mezuniyet sonrası kazancını maksimum yapabilmek için fırsatı olacaktır.

Kaynak :  Forbes

 

İlginizi Çekebilir –> Dünyanın En Fazla Milyarder Mezunu olan 28 Üniversite

Daha Fazla
Load More In Eğitim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Polonya’da Eğitim ve Yaşam

Polonya’nın, Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte ferah yaşam şartlarına kavuşmas…