GRE

5 min read
0
0
GRE

Yurtdışında yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak isteyenlerden talep edilen sınavlardan bir diğeri de GRE sınavıdır. Türkiye dahil olmak üzere İngilizce eğitim alabileceğiniz okulların çoğunda bu sınav sonucu başvuru koşullarında bulunmaktadır. Mühendislik ve sosyal bilim, yüksek lisans veya doktora bölümleri öncelikli olarak bu sınavı talep etmektedir.

GRE Sınav İçeriği

Genel Test (General Test) ve Konu Testi (Subject Test) olmak üzeri 2 tip test vardır. Genel test sonucunu başvuru koşullarında GRE bulunan okulların ilgili bölümlerinde kullanabilirsiniz. Konu testini ise özel olarak belirlenmiş bazı branşlarda eğitim görmek isteyen öğrencilerin alması gerekmektedir. Konu testi Psikoloji, Biyoloji, Moleküler Biyoloji, Biyokimya ve Hücre, Kimya, Bilgisayar Bilimi, İngiliz Edebiyatı, Matematik ve Fizik bölümleri için geçerlidir.

Genel test aşağıdaki 3 bölümden oluşur.

 • Sayısal bölüm (Quantitative section) – Matematik soruları içeren bölümdür. Grafik anlama, yüzde hesaplama, mod, aralık, aritmetik ortalama, olasılık problemleri, geometri gibi konulardan sorular vardır.
 • Sözel bölüm (Verbal section) – Bir metni İngilizce okuyup anlama, boşluk doldurma, eş anlamlı ve zıt anlamlı kelimeleri uygun bir şekilde cümle içerisinde kullanıp kullanmadığınızı ölçen sorular vardır.
 • Analitik bölüm (Analytical section) – Bu bölümde 2 adet kompozisyon yazmanız istenmektedir. Bir tanesi seçilen bir konuya ait sizin görüşünüzü savunduğunuz konu, bir diğeri ise bir konuyu analiz edeceğiniz tipte bir kompozisyondur.

Dünya üzerinde yüksek öğretim görecek tüm öğrenciler aynı içerikte GRE sınavına girmektedir. Bundan dolayı hem sınavın içeriğine hem de İngilizce kullanımına özel olarak çalışılmalıdır. Sınav 200 ile 800 arasında notlandırılmaktadır. Sınav sonucunuz 5 yıl boyunca geçerli olacaktır.

GRE sınavına bilgisayar üzerinden katılım yaygın olsada yazılı sınava girmekte mümkündür. Bilgisayarlı (Computer Based) Genel Test ve bilgisayarlı konu testi Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılmaktadır. Yazılı GRE (Paper Based) konu testi ise Ankara Türk-Amerikan derneği ve Robert Kolej’de uygulanmaktadır.

Genel test 205 USD, konu testleri ise 150 USD olarak olarak ücretlendirilmektedir. Bir yıl içerisinde teste maksimum 5 defa girebilir ve iki girişiniz arasında en az 2 hafta olması gerekmektedir. GRE için belirlediğiniz sınav tarihini değiştirebilirsiniz değişim için 50 USD ücret alınmaktadır.

GRE testlerine katılmak için www.ets.org adresinden online başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca bu adresten güncel sınav tarihlerini öğrenebilir, bu sınava hazırlık için ihtiyacınız olan soru örneklerine de ulaşabilirsiniz.

 

GMAT Sınavı Nedir?

Daha Fazla
 • Sertifika Programı

  Sertifika Programları

  Sertifika Programı Nedir? Sertifika programları kısa sürede ve uygun bütçelerle eğitim alm…
 • Referans Mektubu

  Referans mektubu üniversite başvurunuz için en gerekli unsurlardan biridir. Amerika‘…
 • TOEFL İçin 10 Ücretsiz Kaynak

  TOEFL yurt dışında eğitim almak isteyen her öğrenci için gerekli bir durum haline geldi. T…
Load More In Amerika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

TOEFL ve IELTS Sınavları

İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için adaylara uygulanan TOEFL ve IELTS sınavları; yurtd…