Anasayfa Finlandiya Finlandiya Eğitim Sistemi Neden Popüler?

Finlandiya Eğitim Sistemi Neden Popüler?

5 min read
0
0
Finlandiya Eğitim Sistemi

Eğitim sistemi, bir ülkenin ana yapısını oluşturan son derece önemli bir mekanizmadır. Bir ülkenin eğitim sistemi ne kadar iyi olursa ülkeyi o kadar ileriye götürebilmektedir. Finlandiya Eğitim Sistemi konusuna çok önem veren bir ülkedir. Devletin eğitimi geliştirmek ve iyileştirmek amaçlı yaptığı özel çalışmalar ve ayırdığı bütçe bulunmaktadır.

Daha iyi bir kariyere sahip olabilmek, geleceği olan bir meslek yapabilmek ya da çocuklarımızın ilgi alanlarına uygun bir eğitim imkanı sağlayabilmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İşte, bu noktada akla Finlandiya eğitim sistemi geliyor. Yapılan araştırmalarda oldukça önemli gelişmelerin kaydedildiği Finlandiya eğitim sistemi neden bu kadar popüler? Hiç düşündünüz mü?

Neden Finlandiya Eğitim Sistemi?

Dünyanın parmak ile gösterdiği Finlandiya eğitim sistemi, eğitimde son derece değişik ve farklı uygulamalara yer veriyor. Finlandiya eğitim sisteminde en önemli merkez, her zaman öğrencidir. Yani bu eğitim sisteminde, her şey öğrenciye göre düzenlenir ve öğrenci hiç bir zaman ikinci planda olmaz. Gerek çocukların okul saatleri, dersleri ve yapacakları aktiviteler hep öğrenciler dikkate alınarak hazırlanır. Aynı zamanda Finlandiya eğitim sisteminde okul yöneticileri ve ülkenin eğitimle ilgilenen bakanları da öğrenciler için geliştirilecek sistemler konusunda son derece duyarlı davranmakta. Yapılacak uygulamalar, öğrencilerin psikolojik ve fiziksel durumuna göre belirleniyor.

Finlandiya eğitim sisteminde, ödev kavramı diye bir şey yok. Yani, çocuklara ödev verilmiyor. Finlandiya eğitim sisteminde, öğrencilerin okula başlama sürecinden itibaren 6 yıl süre ile hiçbir sınav yapılmıyor. Bu durumun nedeni ise, sınavların öğrenciler için bir yarıştırma durumuna sebep olmasından dolayı, çocukların içinde bulunan merak duygusuna engel olduğunun düşünülmesidir.

Finlandiya eğitim sisteminde, çocukların görerek ve yaşayarak öğrenmesi her şeyden önce geliyor ve çocukların sınavsız ve stres yaşamadan 6 yılını rahat geçirmesi hedefleniyor. Finlandiya eğitim sisteminde, öğrencilerin susması adeta yasak. Öğrenciler, daima konuşmalı soru sormalı, araştırmalı ve merak etmelidir. Öğrenciler ilk olarak 16 yaşına geldiklerinde teste tabi tutuluyorlar. Zaten bu süreçten sonrada tercih edecekleri ve onlar için uygun olan mesleklere yönlendiriliyorlar. Öğrencilerin hiçbir kıyaslamaya tabi olmadan birbiriyle eşit tutulması da Finlandiya eğitim sistemini öne çıkaran bir faktördür. Finlandiya eğitim sisteminde, belirlenen ders saati de oldukça dikkat çekici. Çocuklar, sadece 4 saat ders görüyorlar ve 75 dakika süre ile teneffüsleri var. Hiçbir ek ders etüt gibi bir uygulama yok. Tek amaç, gerçekten isteyerek ve merak ederek öğrenmenin gerçekleşmesini sağlamak.

Finlandiya eğitim sisteminin yapı taşını oluşturan öğretmenler de, oldukça özenle seçiliyor ve haftada iki saat hizmet içi eğitim alıyorlar. Bu durumda, hem mesleki hususta hem de öğrenci konusunda, kendilerini son derece geliştirme avantajına sahip oluyorlar. Öğretmenlerin hepsinde yüksek lisans yapmış olma şartı da aranıyor.

Daha Fazla
Load More In Finlandiya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Abitur Programı Nedir? 

Alman lise bitirme sınavı olarak adlandırılan Abitur (Hochschulreifeprüfung – Yüksek Okul …