Anasayfa Lise Eğitimi AP Programı (Advanced Placement) Nedir? Nasıl Katılabiliriz?

AP Programı (Advanced Placement) Nedir? Nasıl Katılabiliriz?

7 min read
0
0

AP programı, Amerika’da ortaya çıkan ve diğer ülkelere de hızla yayılan önemli bir ileri düzey yerleştirme programına verilen isimdir. Bu harika sistem ile eğitim kalitemizi artırabilir ve eğitim süreçlerimizi hızlandırabiliriz. Bu doğrultuda kariyer adımlarını atarken büyük bir avantaja sahip sağlayabilirsiniz.

Amerika’dan diğer ülkelere de yayılan AP programı sayesinde kişiler lise okurken, AP programı dahilinde üniversite seviyesindeki derslerden alabilecek. Üstelik bu dersleri alan öğrenciler üniversiteye geçtiklerinde daha önce aldıkları derslerden de muaf olabilecek. Daha fazla öğrenme ve kalıcılığı sağlama açısından da AP programı oldukça önemli bir sistemdir. AP programı sayesinde öğrenciler, üniversitede görecekler dersleri alarak, daha önceden öngörü geliştirirler. Bu sayede yükseköğretim ile ilgili bilgi edinmiş olur ve ona göre hazırlanırlar. Vakitlerini son derece verimli olarak geçirme imkânı bulan AP programı öğrencileri gelecek için de önemli bilgi yatırımı yapmış olacaklardır. Hem kişisel gelişim açısından hem de dünya çapında geçerli bir ileri düzey eğitim programına katılmaya hak kazanma açısından, büyük başarılara imza atabileceklerdir.

AP Programı avantajları neler?

Son derece avantajlı olan bu sistemin faydaları saymakla bitmez. Çünkü AP programı alan öğrencilerin, üniversiteye geçişi de daha kolay olacak. Üniversiteye geçişte not ortalamasının yanı sıra AP programına dahil olup olmadığına bakıldığından, bu durum AP programında olan öğrencileri bir adım daha öne çıkaracak.

AP programının diğer bir avantajı ise yurtdışında okumak isteyen öğrenciler içindir. Bu öğrenciler AP puanları sayesinde İngiltere, ABD ve Kanada gibi ülkelerdeki üniversitelere yerleşirken rakiplerine göre bir adım daha önde olurlar. Yurtdışında yapacakları eğitim sırasında aldıkları derslerden muaf olurken, bu zamanı farklı aktivitelerde bulunarak geçirebilirler.

Öğrenciler bu program dahilinde kazanacakları bir diğer özellik ise yabancı dillerini geliştirmeleri olmaktadır. Bu program dahilindeki dersler İngilizce’dir. Programa dahil olan öğrenciler bu dersler sayesinde İngilizce seviyelerini de bir üst düzeye çıkartabilir.

Nasıl Katılabiliriz?

AP programının uluslararası bir diploma niteliğinde kabul edilmesi de alınacak eğitimin ve uygulanacak programın değerini bir kez daha gözler önüne seriyor. Şimdi gelelim AP programının katılım aşamasına.

Gelişigüzel herkes AP programına tabi ki dahil edilemiyor. Öncelikle öğrencinin eğitim aldığı lisenin AP programına uygun dersleri sağlıyor olması gerekir. Ardından AP programı dahilinde başarı elde edebilmek için öğrencilerin yıl boyunca normal katılması gereken derslerin yanında bir de AP dersleribe katılması ve sene sonu sınavlarından başarı elde etmesi gerekiyor. AP programı sınavları Mayıs ayında yılda bir kez uygulanıyor. Sonuçlar da Temmuz ayında öğrencilere bildiriliyor. Her AP sınavında 2 bölüm bulunuyor. Bir bölümde çoktan seçmeli sorular varken, diğer bölümde ise kısa cevaplı sorular yer alıyor.  Seçilen konunun durumuna göre sınav süresi ve cevaplanacak soru sayısı değişiklik gösteriyor. AP sınavının değerlendirme aşamasında ise çoktan seçmeli sorular bilgisayar ortamında değerlendirilirken, kısa cevaplı sorular da öğretmenler tarafından değerlendirmeye alınıyor.

AP programı öğrencilerin lise seviyesindeyken ileride yapacakları mesleği seçmeleri ve üniversite eğitim hayatı hakkında erken yaşta bilgileri olabilmesi açısından çok faydalı bir programdır. Öğrencinin normal ders programına ek olarak alacağı dersler için ekstra bir çalışma yapmak, çaba sarfetmek gerekse de özellikle yurtdışında eğitim almak isteyenler için çok büyük bir avantaj sağlamaktadır.

 

Daha Fazla
Load More In Lise Eğitimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

TOEFL ve IELTS Sınavları

İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için adaylara uygulanan TOEFL ve IELTS sınavları; yurtd…