Anasayfa Meslekler Yapay Zeka Hangi Meslekleri Yok Edecek

Yapay Zeka Hangi Meslekleri Yok Edecek

6 min read
1
0
Yapay Zeka Hangi Meslekleri

Değişen ve gelişen teknoloji ile birlikte artık neredeyse her şey farklılaşmaya başladı. Teknolojinin hayatımızda büyük yer ettiği aşikâr. Kullandığımız araç ve gereçlerin hemen hepsi teknolojik içeriklerle donatılmış. Hayatımızın kolaylaşmasını sağlayan ve zamandan tasarruf etmemizde önemli bir faktör olan teknolojik aletlerin kullanımı, değişen yüzyıl ile birlikte adeta tahmin edilemeyecek bir hâl alıyor. Ortaya çıkan yapay zekâ sayesinde artık robotlar kurularak, birçok insanın yapabildiği işleri yapmaya başladılar.

Resepsiyonist robotlardan tutunda garson robotlar, hemşire robotlara kadar birçok yapay zekâ geliştirildi. Ortaya çıkan bu sistematik cihazlar, yapılacak işleri oldukça kolay hale getirse de insanlar için endişe edilecek yönleri de vardır. Yapay zekânın ortaya çıkması ve geliştirilmesi ile birçok insanın yaptığı işi robotlar yapmaya başlayacak. Bu durum yapay zekânın gelecekte insanların işsiz kalmasına sebep olacağı tezini doğruluyor. Yapay zekâ teknolojisinin yararı olduğu kadar, insanlara zarar veren hali de olacak mı tartışılır. Ancak edinilen bilgilere ve yapılan çalışmalara göre yapay zekânın birçok sektördeki iş gücünü sekteye uğratacağı aşikâr.

Zaman içerisinde Yapay Zeka Hangi Meslekleri tehdit edebilir?

1.Sigorta Çalışanları: Yapay zekânın tehlikeye atacağı mesleklerden biridir. Geliştirilerek yenilenen sigorta programları ile sigorta işlemleri yapay zekâ ile halledilerek, daha az maliyetle kısa sürede başarıya ulaştırılıyor.

2.Finans Analistleri: Geliştirilen yapay zekâ sayesinde, finans konusunda hızlı adımlar atılarak oldukça önemli işlemler halledilebiliyor. Finans yatırımlarının yapılması ve yapılacak gerekli hesaplar yapay zekâ sayesinde kolay ve hızlı şekilde ilerleyebiliyor.

3.Çiftçiler: Yapay zekânın büyük tehlike oluşturduğu alanlardan biridir. Hemen olmasa da yaklaşık 10 yıl sonra birçok çiftçinin geliştirilen tarım cihazları ile birlikte işsiz kalacağı tahmin edilmektedir. Çiftçilerin işsiz kalması durumu, gerek tarım ekonomisine gerekse çiftçilik mesleğine önemli darbe vurabilecek bir gelişmedir.

4.Gazeteciler: Gelecek dönemde yapay zekâ, basın hususuna da el atarak, son derece tehlike arz etmektedir. Yayınlanan makale ve raporlar, geliştirilen yapay zekâ tarafından tamamlanabildiğinden, bu meslektekiler için zor bir dönem beklenmektedir.

5.Şoförler ve pilotlar: Ulaşım alanında da yapay zekâ oldukça iddialı gelmeye hazırlanıyor. Sürücüsüz araçlar geliştirilmeye çalışıldığı gibi, pilotsuz uçaklar da artık kullanılmaya başlıyor. Denemeleri yapılan bu çalışmaların yakın zamanda hız kazanacağı ve görücüye çıkacağı düşünülmektedir.

6.İşçiler: Özellikle inşaat sektöründe tehlike arz eden yapay zekâ sayesinde, taşıma -kaldırma ve yükleme işlemlerinin yapılmasında işçilerin yerini yapay zekâ alabilecek.

7.Banka çalışanları: Yapay zekâ ile birlikte banka çalışanlarının yapmış olduğu müşteri hizmetleri görevini, artık geliştirilen robotlar üstlenebilecek.

Yapay Zeka Hangi Meslekleri tehdit edebilir diye anlattığımız meslekler için, yapay zekâ tehlike oluştursa da bu gelişmelerin günlük hayata uygulanması son derece zaman alacak ve ne kadar geliştirilirse geliştirilsin insan gücünün yerini tutamayacaktır. Ancak, insanların tamamının olmasa da bir kısmının yapay zekâ nedeni ile iş sıkıntısı yaşayacağı da kaçınılmaz bir durumdur.

  • Robotlar İşimizi Çalacak Mı

    Robotlar İşimizi Çalacak Mı Korkusu

    Hadi kabul edin, muhtemelen siz de çoğu insan gibisiniz. Daha önce büyük ihtimalle işinizi…
Daha Fazla
Load More In Meslekler

Yorum

  1. […] İlginizi Çekebilir –> Yapay Zeka Hangi Meslekleri Yokedecek? […]

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Önümüzdeki 20 Yılda Yükselişte Olacak 10 Meslek

Geleceğin En Popüler 10 Mesleği Büyüyünce ne olmak istiyorsun sorusu hiç şüphesiz çocukluk…