Anasayfa Eğitim Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

6 min read
1
0

Seneler boyunca süren yoğun hazırlıkların ardından gelen sınav ve takip eden tercih süreci. Her öğrencinin üniversite seçimi için karşılaştığı tercih zamanı dönemi öğrencilerin hayatlarındaki en stresli dönemlerden bir tanesi oluyor. Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli yazısını oluştururken öğrencilerin bu süreci daha rahat geçirmesi ve kendilerini daha iyi tanımaya zaman ayırarak hayatlarını yönlendirmeleri için naçizane tavsiyeler yapmak istedik.

Üniversite tercihi yapmak, çevre baskısı ve eğitim sistemi gibi nedenlerden dolayı öğrencinin hayati bir karar vermesi gerektiği gibi bir izlenime kapılmasına ve hissetmesine neden oluyor. Aslında bu aşamada rahat ve sakin olmak en önemli kriterlerden bir tanesi. Zaman içerisinde farklı tercihler yapmak, hayatı farklı yönlendirmekte mümkün. Bu sadece başlangıç için bir adım. O yüzden kendinizi rahatlatmalı ve isteklerinizi bulmaya, kendinizi tanımaya daha çok zaman ayırmalısınız.

Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?Yeteneklerinize Odaklanın

Mevcut sistem ile aldığınız puan ile geçmiş senelerde okulların taban puanlarının karşılaştırmasını yaparak bir tercih listesi oluşturuluyor. Çoğunlukla rehber öğretmenler de öğrencinin aldığı puanı kaybetmemesi ve daha altında puanı olan bir okula gitmemesi için bu şekilde öneriler ile yönlendirmeler yapıyor. Üniversite Tercihi için öncelikle aldığınız puanı, ve okul sıralamalarını belirli bir süre için bir rafa kaldırın. Kendinizi tanımaya çalışın. Hayatta yapmaya zevk aldığınız şeyler neler? Başarmak istediğiniz konular var mı? El beceriniz mi var yoksa sayısal düşünce şekliniz mi daha iyi? Bu şekilde sorular ile kendinizi tanımaya odaklanırsanız yeteneklerinizi keşfedebilir ve hayatınız boyunca geçiminizi sağlayacağınız işi keyif aldığınız, zevk ile yaptığınız bir şekle dönüştürebilirsiniz.

Tutkularınızı Keşfedin

Tarih boyunca başarılı olmuş kişilerin hayatlarını incelediğimiz zaman sevdikleri işi yaptıkları görülmektedir. Sevdikleri iş tanımı herhangi bir uğraş ile keyif alarak yapmak, zamanın nasıl geçtiğini anlamamak olarak adlandırılabilir. İnsanoğlu keyif aldığı işi ve becerilerini keşfederse o zaman işin adı ne olursa olsun onun en iyisi olabiliyor. Bir meslek dalında en iyi olmak, üretmek, yenilikler getirmekte peşinden kazancı ya da ünü getiriyor. Kendinizi bu anlamda tanıyabilirseniz hayatınız boyunca keyif alabileceğiniz bir iş yapabilir hem de bu iş üzerinden para kazanabilirsiniz.

Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?Planlı ve Programlı Olmak

Başarı için en kilit adımlardan bir tanesi planlı ve programlı olmaktadır. Seçtiğiniz mesleği bir ömür boyu yapmak zorunda değilsiniz, önemli olan çalışma disiplinine, programlı bir yapıya sahip olmak. Bu donanımı kazanırsanız istediğiniz alanda kendinizi geliştirerek hayatınıza yön verebilirsiniz.

Üniversite Tercihi Kararı Dünyanın Sonu Değil

Eğitim alacağınız üniversite size belirli bir bilgi, donanım ve sosyal çevre kazandıracak, bu doğru. Bu süreçte unutmamanız gereken adımlardan bir tanesi de vereceğiniz bu kararı zaman içerisinde değiştirebilirsiniz. Farklı bir yeteneğiniz olduğunu keşfederseniz o alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Yıllar içerisinde kazandığınız tecrübeler ile başka bir disipline de yönelebilirsiniz. Hayat yolcuğu uzun ve birçok karar ile dolu. Bu sebeple daha rahat olarak sakin adımlar ile üniversite tercih sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

Daha Fazla
Load More In Eğitim

Yorum

  1. Almanya'da Eğitim ve Yaşam - Manu Eğitim

    Aralık 2, 2019 at 11:03 am

    […] Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Sorusunun Cevabı Bu Yazımızda! […]

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlginizi Çekebilir

Polonya’da Eğitim ve Yaşam

Polonya’nın, Avrupa Birliğine üye olmasıyla birlikte ferah yaşam şartlarına kavuşmas…