Anasayfa Amerika Fullbright Bursu

Fullbright Bursu

5 min read
0
0
Fullbright Bursu

Amerika’da eğitim hakkında bilgi edinmek, araştırma gerektiren bir süreç. Çünkü hem Amerika’daki okullara kabul edilmek için birçok sınav sonucu talep edilmektedir; hem de kabul edilen sayısı az olduğu için net bilgi elde etmek pek mümkün olmamaktadır. Üstelik oldukça yüksek maliyetlere ulaşabilen bu eğitim için burs almak ise her öğrencinin hayalidir. Bu noktada akla gelen burs seçeneklerinden biri Fullbright Bursu oluyor. Bu bursu almak ise hayal değil. Gerekli şartları taşıdığınızda siz de Amerika’daki eğitiminizi destekleyecek olan bu bursu alabilirsiniz.

Fulbright bursları, Türk öğrencilere yüksek lisans ve doktora seviyesinde burs imkanı sağlamaktadır. Bunların yanı sıra doktora tezi için, öğretim üyeleri ve araştırmacılar ya da meslek yüksek okulu mezunları için de burs seçenekleri bulunmaktadır.

Öğrenciler açısından en yaygın olarak talep edilen ise yüksek lisans bursudur. Fullbright Yüksek Lisans bursunun kapsamı hem okul ücreti, hem de geçim masraflarına göre belirlenmektedir ve toplamda 50,000 Amerikan dolarına kadar ulaşabilmektedir. Eğitim süresine göre 1 ya da 2 yıllık olarak bu destek sağlanır. Gidiş – dönüş uçak bileti, sağlık sigortası ve maddi destek olmak üzere farklı giderler karşılanmaktadır.

Fullbright Bursu Başvuru Koşulları

Fullbright Bursu ile ilgili önemli bir detay, bu bursa başvurduktan sonra 1 yıl içerisinde Amerika’da eğitime başlanılması gerektiğidir. Amerika’da eğitim görecek olan TC vatandaşı öğrencilere, farklı burs tipleri ile destek verilebilse de en geçerli ve en kapsamlı olanı, öğrencilerin de en çok arzuladıkları Fullbright Bursu olmaktadır. Bu bursu almaya hak kazanan öğrencilerin ise Amerika’daki üniversitelere yerleştirilmesi işlemleri için Institute of International Education (IIE) aracılık eder. Öğrenci dilerse bu yerleştirme işlemlerini yani üniversitelere başvuru işlemlerini kendisi bireysel olarak da yapabilmektedir. Önemli olan 1 yıl içerisinde eğitime başlanılması zorunluluğudur. Ayrıca bu süreçte Amerika’da başka bir akademik programa katılmanız mümkün değildir. Bu hal kurallar dışında kalır.

Fullbright Bursu başvurusu için şüphesiz ki  en önemli kriter başarıdır. Belli bir başarı düzeyine sahip olmak, gelecek vaadetmek ve de geçerli bir İngilizce düzeyine sahip olmak belirleyici olacaktır. Siz de bu bursa başvurma ve geleceğinizi şekillendirme hakkına sahipsiniz. Oldukça kapsamlı olan Fullbright Bursu, yüksek lisans eğitiminizi Amerika’da yapmanız için harika bir avantaj. Eğitim süreniz boyunca burs alabilecek ve pek çok giderinizi bu şekilde karşılayabileceksiniz. Neden siz de Amerika hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeyesiniz?

Fullbright Bursları ve başvuru koşulları hakkında daha detaylı bilgiye Fullbright Türkiye internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Amerika’da Bilgisayar Mühendisliği Eğitimi

Amerika dünyanın en köklü üniversitelerine ev sahipliği yapar. Bu durum uluslararası öğren…