Amerika Birleşik devletleri dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olup, tüm dünyadan uluslararası öğrenci kabul etmektedir. Ücretsiz olarak eğitim görmek isteyenler için de sınırlı da olsa imkânlar vardır. Kurumlardaki çeşitliliğe göre, sağladığı şartlara uyan herkes burs hakkı kazanabilir. Amerika’da okumak isteyen öğrenciler için, bu yazımızda uluslararası öğrencilere en çok burs imkânı tanıyan Amerikan okullarından bir kısmını düzenledik.

Unutmamak gerekir ki Amerika’da burs almak hangi okul ya da eyalette olursa olsun iyi bir not ortalaması, okul dışında sosyal yaşam becerileri, aktiviteleri ve İngilizce yeterliliği ister. Bu şartlara sahip olduktan sonra ister lisans, ister yüksek lisans, ister doktora programı okuyor olun, çok cömert burslar elde edebilirsiniz.

University of Bridgeport (UB)

Connecticut eyaletinde dünyanın en büyük finans şehri New York’a bir saat uzaklıkta olan okul 1927 yılında kurulmuştur. Kariyer odaklı pek çok lisans ve yüksek lisans eğitimi veriliyor. İş bulma imkânı konumu itibariyle çok yüksek. Seksen farklı ülkeden öğrenci ağırlıyor. Öğrencilerin eğitim giderlerini karşılamada destek olmak için not ortalaması yüksek ve İngilizce yeterliliği olan uluslararası öğrencilere senelik 11.000 ile 22.000 dolar arası bir mali destek sağlar. Yüksek lisans öğrencilerine de 3000 ile 6000 dolar arasında bir mali destek sunar.

 

Western New England University (WNE)

Bu okulda 30 farklı ülkeden uluslararası öğrenci eğitim alabilir. Kocaman kampüsü, tam donanımlı laboratuvarları, uzmanlardan oluşan akademik kadrosu ile 1919 yılından beri eğitim veriyor. Daha çok eczacılık, işletme, hukuk ya da mühendislik gibi alanlarda her yıl 8000 ile 21.000 dolar arası bir maddi destek sağlamaktadır. Binden fazla sektörle bağlantısı olan kurum, Amerika’ da staj yapmak isteyenlere de olanak sağlar.

 

Bentley University

Amerika’nın Massachusetts eyaletinde yer alan okul dünyanın en büyük işletme fakültelerinden birine sahiptir. Seksenden fazla ülkeden uluslararası öğrenci kabul etmesiyle biliniyor. Öğrencilerine her tür kulüp ve organizasyon imkânı sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre kaba bir genelleme ile bu okuldan mezun olduktan sonra altı ay içerisinde iş bulma garantiniz var. Bentley Üniversitesi bünyesinde burs imkanı derecenize ya da başarınıza bağlı olarak değişiyor. Ama başvuran tüm birinci sınıf öğrencilerine ilk etapta bir burs bağlanıyor.

 

American University Washington, DC (AU)

Amerika’nın Columbia bölgesinde bulunan bu okul, özel bir araştırma kurumu olarak geçer. Yüz atmıştan fazla lisans, yüksek lisans ve doktora programı vardır. Emerging Global Leader Scholarship programı çok popülerdir. Bu program sayesinde pek çok maddi destek dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere sağlanır. Çeşitliliği arttırmak Amerika okulları arasında ciddi bir rekabet sebebidir.

 

Florida International University (FIU)

Dünyanın en canlı ve dinamik şehirlerinden olan Miami’de üniversite okuma imkânını kim istemez? Amerika’nın en büyük devlet okullarından biri sayılan bu üniversitede 120’den fazla ülkeden binlerce öğrenci her yıl eğitim alma hakkına sahip olur. Akademik başarılarının yanı sıra İngilizce yeterliliği olan her öğrenci bu okulda burs desteğine sahip olur. Florida Üniversitesi’nin en çok popüler olmuş burs programı IDRF – Uluslararası Doktora Araştırma bursudur.

 

The University of Arizona

Arizona denince aklımıza en çok çöller ve kanyonlar gelse de aslında dünyaca ünlü birçok akademisyenin bir arada olduğu bu okul 1885 yılında kurulmuştur. En çok Fulbright bursu veren on okul arasında bulunur. Arizona Üniversitesi eğitiminin bugün ünlü birçok CEO, aktör ve sporcunun geçmişinde büyük payı vardır. Aynı zamanda burslarını geri ödemesiz verir. Hem devlet, hem özel kurumlardan hem de üniversitenin kendi bütçesinden burs verilmesi ile bilinir.

 

İlginizi çekebilir –> Burs Başvuru Mektubu Nasıl Yazılır?

Daha Fazla

2 Yorumlar

  1. […] Amerika’da En Çok Burs Veren Okullar Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın! […]

    Cevapla

  2. […] Amerika’da En Çok Burs Veren Okulları Göz Atın! […]

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Amerika’da Bilgisayar Mühendisliği Eğitimi

Amerika dünyanın en köklü üniversitelerine ev sahipliği yapar. Bu durum uluslararası öğren…