Amerika'da Diş Hekimliği

Amerika’da Diş Hekimliği Eğitimi Nasıl Alınır?

Amerika herkesin en azından bir kere yaşamayı ya da çalışmayı aklından geçirdiği bir ülkedir. Bunun sebebi her ülkeden insana açık olmasıdır. Öğrenciler için Amerika’da üniversite okumak oldukça popülerdir. Zira teknolojinin, endüstrinin geliştiği Amerika’da sağlık koşulları ve buna bağlı olarak diş hekimliği gibi pek çok mesleğin çalışma şartları iyileştirilmiştir.

Kimler Diş Hekimliği Okuyabilir?

Sağlık çalışanlarına duyulan saygı, mezun olduktan sonra elde edilecek iş imkanları Amerika’da diş hekimliği okumak konusunu çok ilgi çekici kılmıştır. İngilizce “dentistry” olarak adlandırılan diş hekimliği, ağız boşluğunda yer alan, diş çürüğü, ağız hastalıkları, periodontal diş eti hastalıklarının tanısı ve tedavisi gibi konuları kapsar.

Amerika’da diş hekimliği okumak için öncelikle iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmalısınız. Bunun yanı sıra diş hekimliği okumak için konsantrasyonunuzun ve el becerinizin çok iyi olması gerekir. Hızlı ve doğru karar alma yeteneğine sahip olmalısınız. Diş hekimliği ağız ve dişin görüntüsü açısından da detaylı çalışmalar yapmak gerektirdiğinden, estetik ve sanatsal göz zevkine sahip olmalısınız. Yanı sıra sabırlı ve insanlarla iletişimi kuvvetli biriyseniz sizin için diş hekimliği okumak için büyük engel kalkmış demektir.

Amerika’da Diş Hekimliği Giriş Koşulları Neler?

Fen ya da sosyal bilimlerde ön lisans ya da lisans diplomasına sahipseniz, kabul edilebilirsiniz. Bunun yanı sıra TOEFL sınavında yeterli dereceye sahip olmanız gerekir. Amerika’da diş hekimliği okumak için her üniversite sizden farklı yetkinlikler isteyebilir. Fakat öncelikle The Dental Admission-DAT testinden geçerli puanı almalısınız. Öğretmenlerinizden en az 3 tane referans mektubu almalısınız. GPA dediğimiz not ortalamasını da her okulun kendi belirlediği aralıkta tutmalısınız. Bu hazırlıklara eğitim alacağınız dönemden en az bir sene önce başlamalısınız.

Eğitim İçeriği

Amerikada Diş Hekimliği
Amerika’da Diş Hekimliği

İlk iki yıl temel sağlık bilimleri okuyup, sonraki iki yılda klinik eğitimler alınır. İkinci yılın sonunda DMD ve DDS olmak üzere iki alan sunulur. Bu iki alan seçildiğinde unvan farkı oluşmaz. Yalnızca, araştırma ya da akademik kariyer yapmak isteyen diş hekimliği öğrencileri ile mesleğini direkt olarak yapmak isteyen diş hekimliği öğrencileri ayrılır. Tüm öğrenciler mezun olduktan sonra National Board Dental adlı bir sınava girer. Bu sınavın ilk aşaması temel tıp, ikinci aşaması klinik diş hekimliği bilgisi ister.

Kariyer İmkanları

Amerika’da kariyer yapmak için alabileceğiniz DMD yani diş tıp doktoru ve DDS yani diş cerrahisi doktoru unvanlarından birini aldıktan sonra pek çok eyalet ve şehirdeki hastanelerde polikliniklerde çalışabilirsiniz. Diş sağlığı merkezlerinde, özel hastanelerde kariyer imkanları oldukça fazladır. Diş hekimliği tüm dünyada olduğu gibi Amerika’da da en çok itibar gören meslekler arasındadır. Ayrıca Amerika’da en yüksek maaş alan mesleklerde diş hekimliği beşinci sırada yer almaktadır. Yılda ortalama 200.000 dolar kazanırlar. Amerika’da diş hekimliği yapma süreci çalışan hakları, ortam koşulları ve zaman bakımından oldukça rahattır. Fakat Amerika’da diş hekimliği okumak için kabul edilen öğrenci sayısı çok azdır. Devlet üniversitelerinden daha çok özel üniversiteler burs imkanları ile uluslararası öğrenci kabul etmektedir.

QS sıralamasına göre Amerika’da en iyi diş hekimliği fakültelerine sahip olan üniversiteler University of Michigan, Harvard University, New York University olarak bilinmektedir. Barack Obama, Bill Gates, Johndü F. Kennedy, Madonna, Angelina Jolie, Woody Allen gibi dünyaca ünlü isimlerin mezun olduğu bu üniversiteler SAT puanı en yüksek öğrencilere şans vermektedir.

Amerika’da En Çok Burs Veren Okullar Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın!

Amerika’da Eğitim Almanın Avantajları Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın!

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Önümüzdeki 20 Yılda Yükselişte Olacak 10 Meslek

Geleceğin En Popüler 10 Mesleği Büyüyünce ne olmak istiyorsun sorusu hiç şüphesiz çocukluk…