Amerika'da Bilgisayar Mühendisliği Eğitimi

Amerika dünyanın en köklü üniversitelerine ev sahipliği yapar. Bu durum uluslararası öğrencilere birçok fırsat sunmaktadır. Moda, teknoloji, sanat gibi farklı alanda öğrenciler eğitim alma fırsatına sahip olabilirler. Yeniliğe ilk elden ulaşma imkanı mümkün olduğu için Amerika’da eğitim almak çok avantajlı olacaktır.

Kariyer fırsatları açısından çok gelişmiş olan Amerika’da mühendislik gibi temel meslek eğitimleri çok kalitelidir. Amerika’da üniversite okumanın en avantajlı yanı, dünyaca ünlü Google, Apple, Facebook gibi şirketlerde staj yapma ya da çalışma imkanı bulmaktır. Eğer pratik zekanıza güveniyorsanız, analitik düşünme becerisine sahipseniz ve bilgisayar bilimlerine karşı ilgiliyseniz Amerika’da bilgisayar mühendisliği okumak tam size göredir. Hem donanım hem de yazılım mutfağı İngilizce ile yoğrulduğu için İngilizce yeterliliğine sahip olmanızda gerekmektedir.

Amerika’da Bilgisayar Mühendisliği Bölüm İçeriği

Amerika’ da bilgisayar mühendisliği Türkiye’den farklı olarak üç dönem şeklinde işlenir. Güz, Bahar ve Kış dönemlerinin sonunda öğrenciler bir sınava tabi tutulmaktadır. Güz dönemi ağustos; Bahar dönemi ocak; Yaz dönemi ise mayıs ayında başlayarak projeler, ödevler ve stajlarla geçer. Donanım ve yazılım olarak ikiye ayrılan bilgisayar mühendisliğini benzer şekilde tasarım ve prototip olarak da sınıflandırabiliriz. Bilgisayar mühendisliği; bilgisayar grafikleri, yazılım, programlama, algoritma, bilgisayar ağları, veri tabanları, iletişim sistemleri, yapay zeka, kullanıcı arayüzleri şeklinde konulara odaklanır. Öğrenciler bu alanlarda eğitim gördükten sonra mezun olmak için bir proje ya da tez hazırlar. Tez kabul edildikten sonra diledikleri bir alanda çalışmaya başlayabilirler. Not ortalamalarına ya da networklerine göre start-up ya da büyük şirketlerde çalışma imkanı bulurlar.

Amerika'da Bilgisayar Mühendisliği Eğitimi

Amerika’da Bilgisayar Mühendisliği Giriş Koşulları

Amerika’da bilgisayar mühendisliği okumak için bilmeniz gereken ilk şey giriş koşullarıdır. Her üniversitenin kendine göre şartları olduğu gibi size sunduğu imkanları da o ölçüde farklıdır. Başvurularınız için en az altı ay önceden hazırlık yapmaya başlamanızda fayda vardır.

Amerika’da Bilgisayar Mühendisliği eğitimi almak için lise veya lise dengi bir okuldan aldığınız diplomaya sahip olmalısınız. Aynı zamanda diploma not ortalamanız 4 üzerinden en az 2,5 olmalıdır. TOEFL sınavından en az 60 puan, IELTS sınavından en az 5.5 puan almış olmanız gerekir. Amerika’da bilgisayar mühendisliği okumak için SAT sınavına girme zorunluluğu da bulunmaktadır. Yanı sıra Amerika’da üniversite eğitimi almak istediğiniz okulu ve bilgisayar mühendisliğini neden tercih ettiğinizi belirttiğiniz bir niyet mektubu yazmalısınız. Ayrıca sizin için yazılmış bir referans mektubuna ihtiyacınız vardır.

Referans Mektubu Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın!

Amerika’da bilgisayar mühendisliği bölümünde en iyi okul Massachusetts Institute of Technology olarak bilinse de Lawrence Teknoloji Üniversitesi, Carnegie Mellon Üniversitesi gibi pek çok okulda eğitim alabilir ve iş bulma şansınızı yükseltebilirsiniz.

Amerika’da Bilgisayar Mühendisliği Kariyer Seçenekleri

Amerika’da üniversite eğitimi aldıktan sonra tüm dünya ülkelerinde çalışma şansı bulabilirsiniz. Evrensel bir eğitim almak hem de bilgisayar mühendisliği gibi tüm dünyada geçerli olan bir teknoloji hakkında eğitim almak elbette size pek çok avantaj sağlayacaktır. Özellikle Silikon Vadisi içerisinde çalışma imkanı uluslararası öğrencileri toplamada çok etkilidir. Ayrıca Amerika’da öğrenci iken Apple, Samsung, Microsoft gibi şirketlerde staj ya da part time çalışma imkanı bulabilirsiniz. Mezun olduktan sonra sponsor bir şirket bağlantısı ile vize alıp ülkede kalmaya devam edebilirsiniz.

Amerika’da üniversiteden sonra çalışmak için mezun olduğunuz üniversitenin prestiji kadar, not ortalamanız, İngilizce yeterliliğiniz ve projeleriniz de çok önemlidir. Bilgisayar mühendisliği kariyer imkanları açısından Amerika dünyanın en elverişli ülkesidir. Bu bölümden mezun olup Amerika’da iş bulmamanız neredeyse imkansızdır. Apple, Samsung, HP, IBM, Google, Facebook, Dell, Intel çalışabileceğiniz büyük şirketlerden yalnızca birkaçıdır. CV hazırlama ya da iş görüşmelerine hazırlıklı olma gibi konularda size yardımcı olacak pek çok uluslararası danışmanlık şirketi vardır.

Bilgisayar Mühendisliği ve Maaşları Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Amerika’da En Çok Burs Veren Okulları Göz Atın!

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Önümüzdeki 20 Yılda Yükselişte Olacak 10 Meslek

Geleceğin En Popüler 10 Mesleği Büyüyünce ne olmak istiyorsun sorusu hiç şüphesiz çocukluk…